Yurt dışı turlar ile Orta Avrupa’nın tarihine yolculuk

Bir sonraki tatil rotanızı belirlediniz mi? Henüz belirlemediyseniz, yurt dışı turlar aradığınız tatil seçeneği olabilir. Daha önce gitmediğiniz ülkeleri görme fırsatı bulabileceğiniz, farklı kültürleri tanıma şansını elde edebileceğiniz yurt dışı turlar, farklı alternatifleriyle sizlere cazip tatil imkanları sunuyor.

Tarih boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapmış, sanat, tarih, kültür ve gelişmiş şehir hayatını bir arada bulabileceğiniz Orta Avrupa turları farklı bir tatil geçirmek için tercih edebileceğiniz bir alternatif olabilir.

Orta Avrupa, her ne kadar birçok ülkenin birlikte anıldığı, ortak bir bölgenin adı olsa da bu topraklarda birbirinden farklı birçok kültürel kimlik var. Peki, Orta Avrupa turlarına katılarak, yüzyıllar öncesinden gelen kültür mirasını koruyan ve birbiriyle etkileşim içerisinde olan bu ülkelerden hangilerini gezip görebilirsiniz? Gelin birlikte Orta Avrupa’nın tarihine, kültürel ve sanatsal zenginliklerine küçük bir yolculuk yapalım…

Klasik müziğin başkenti Viyana

Avusturya; Franz Liszt, Johann Strauss ve Wolfgang Amadeus Mozart gibi tarihe damga vuran, dünyaca ünlü müzik adamlarının anavatanı. Bu değerlerin doğduğu toprakların başkenti Viyana, tarihten günümüze Avusturya’nın klasik müzikle örülü mirasına sahip çıktı. BLudwig van Beethoven, Johannes Brahms, Franz Schubert ve daha birçok klasik müzik duayeninin çalışmalar yaptığı şehir olan Viyana; ünlü tiyatro oyunları, kabareler, operalarla beslenip büyüyen, kültürü sanat üzerine kurulu ışıltılı bir şehir.

Yıllarca tüm bu müzikal gösteriler ve klasik müzik dinletilerinden gelen seslerin sindiği sokaklar ve caddelerde, bu seçkin sanat zevkinin yansıması olan mimari eserlere rastlamak mümkün. Örneğin Schönbrunn ve Hofburg Sarayı, görkemli mimarisiyle, yıllardır dünyanın dört bir yanından gelen turistler için bir cazibe merkezi haline geldi.

Viyana ve civarını gezerken uğrayabileceğiniz Svabya Alpleri’nde yer alan Lichtenstein Şatosu ise, ancak masal kitaplarında ya da hayallerinizde rastlayabileceğiniz türden bir mimari estetiğe sahip. Bugün Urach dükünün hizmetinde olan şato, görülmeye değer.

Yurt dışı turlar ile Orta Avrupa’nın tarihine yolculuk

 

 Masal şehri Prag

Barok mimarinin en güzel örneklerine rastlayabileceğiniz, adeta masallardaki gibi bir diyarda bulunduğunuz hissini uyandıran Prag, Arnavut kaldırımlarla örülü dar sokaklarından büyüleyici Vltava Nehri’ne açılıyor. Bu nehrin üzerinde başta Kral IV.Karl’ın yaptırdığı Karl Köprüsü olmak üzere pek çok köprü bulunuyor. Bu köprüler ve arkalarında göğe doğru yükselen tarihi yapıların kuleleri ve çatılarıyla Prag, dünyanın dört bir yanından gelen tüm ziyaretçilerini büyülüyor.

Prag ayrıca dünya edebiyatının usta yazarlarından Franz Kafka’nın da doğup büyüdüğü şehir. Bu şehri görme fırsatı bulamayanlar Kafka’nın eserlerinde Prag’ın en gizemli haline tanık olabilirler. Ancak elbette, bu masal şehrine giderek, anlatılanlardan çok daha fazlasını görmek, tarihi ve sanatı soluyarak unutulmaz bir tatil geçirmek mümkün.

Yurt dışı turlar ile Orta Avrupa’nın tarihine yolculuk

 

 Tuna Nehri’ne aşık iki yakanın buluştuğu nokta: Budapeşte

Bir zamanlar Macaristan Krallığı’na başkentlik yapmış Budin ile Tuna Nehri’nin diğer yakasında kalan Peşte’nin birleşmesi oluşan, ticaret ve endüstri merkezi Budapeşte, Avrupa’nın en güzel şehirleri arasında yer alıyor.

Şehrin güzelliğinin bir parçası olarak Osmanlı’dan kalan eserleri görebilmek mümkün. 1,5 asır boyunca Budin ve Peşte’nin Osmanlı hakimiyetinde olduğu düşünüldüğünde bu elbette tesadüf değil.

Budapeşte’de çeşitli kültürel ve dini yapılar da göze çarpıyor. Bunun en önemli örneğini, Budapeşte yakınlarında uğrayabileceğiniz Esztergom’da görebilirsiniz. Burada bulunan Esztergom Bazilikası, dünyanın en büyük 18’inci kilisesi olarak biliniyor. 1869’da inşası tamamlanan bu neoklasik kilise, Macaristan’daki en büyük tarihi yapı olarak değerlendiriliyor.

Bu benzersiz kültür ve tarihe tanıklık etmenin yanı sıra, Budapeşte’nin ortasından geçen büyüleyici Tuna Nehri kıyısında yürümek de ayrı bir keyif. Burada uzun yürüyüşler yaparken şehrin siluetinin oluşturduğu muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Yurt dışı turlar ile Orta Avrupa’nın tarihine yolculuk

 

Avrupa’nın bu eşsiz şehirlerinin tarihi, kültürel ve sanatsal zenginliklerini yerinde görmek, unutulmaz tatil tecrübeleri edinmek için CoralTatil’in Orta Avrupa ve Prag & Viyana turu seçeneklerine mutlaka göz atmanızı öneriyoruz. CoralTatil ile en uygun ödeme koşulları ve indirimlerden yararlanarak dünyayı keşfetmeye devam edin…