Yalnız seyahat etmek isteyenler için 5 faydalı öneri

“Seyahat” kelimesi akıllara genellikle yakın arkadaşlarla ya da aileyle çıkılan tatilleri getiriyor. Zorunlu iş seyahatleri dışında yalnız seyahat etmek, pek az kişinin tercihleri arasında yer alıyor. Oysa yalnız seyahat etmenin birçok avantajı var. Her şeyden önce kimseye bağlı olarak hareket etmek zorunda değilsiniz. Size uyum sağlayamayacak, anlık kararlarınıza ayak uyduramayacak kişilerle seyahat etmektense, yalnız başınıza, içinizden geldiği gibi hareket etmenin lüksünü yaşayabilirsiniz.

Her gün ayrı bir plan yapmanız da gerekmiyor. İsterseniz her gün hoşunuza giden aynı şeyi yapabilir ya da kendinize bir keşif rotası çizip, bu güzergah boyunca görmek istediğiniz her yeri gezebilirsiniz. Hatta kendinize ait özel yerler bulabilir, buraların sadece size özel kalmasını sağlayabilirsiniz. Kimseyle paylaşmak zorunda olmayacağınız yerlerde fotoğraf çekmenin keyfine varabilirsiniz. Sürekli yeni insanlarla tanışma olanağı da işin diğer güzel tarafı… Siz de tek başınıza seyahate çıkarak bu maceranın tadına varmak istiyor, ancak bu fikre tam olarak ısınamıyorsanız, işte endişelerinizi alıp götürecek birkaç öneri…

1- Tek başına sıkılmaktan korkmayın

Yalnız başınıza seyahate çıkarsanız, yolculuk sırasında sıkılacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Aslında bu sıkıntıyı giderebilecek pek çok yöntem var. Öncelikle ne zamandır okumayı planladığınız ancak bir türlü fırsat bulamadığınız kitaplar, gideceğiniz destinasyona dair fikirler veren ve burada katılabileceğiniz aktiviteleri gösteren kitapçık ve broşürler yolculuk sırasında en iyi arkadaşınız olabilir. Yolculuk sırasında edindiğiniz bilgiler sayesinde, gittiğiniz bu yeni yeri gezmeye nereden başlayacağınızı biliyor olursunuz.

2- Tanışılacak yeni insanlar var

Yeni insanlarla tanışmak yalnız seyahat etmenin belki de en büyük avantajı. Böylece ufkunuz genişler ve hiç ummadığınız bilgilere, kültürlere, mesleklere dair fikir edinebilirsiniz. Eğer yabancı bir ülkeye giderseniz yeni dillere merak sarabilir, bildiğiniz dillerin pratiğini yapabilirsiniz.

Yalnız seyahat etmek isteyenler için 5 faydalı öneri

3- Yeni tecrübelerinizi aktarabilirsiniz

Arkadaş grubu veya ailenizle kalabalık olarak gittiğiniz tatillerin aksine, bu sefer daha sakin ve kendinizi dinleyebileceğiniz, anılar biriktirebileceğiniz bir tecrübe yaşayacaksınız. Dolayısıyla yanınıza bir tablet bilgisayar alarak, gittiğiniz gördüğünüz yerlere ilişkin fotoğraflar çekebilir, notlar alabilirsiniz. Belki de bu bilgileri döndüğünüzde bir seyahat blog’u içeriğine dönüştürebilirsiniz. Yalnız seyahat etmenin size yeni bir hobi hatta meslek kazandırabileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

4- Acil durumlara önleminizi baştan alın

Acil durumlar için ulaşılması gereken telefon numaraları, kaldığınız otelin kartı gibi verileri üzerinizde taşımanız faydalı olabilir. Size yardımcı olmak isteyen kişilerin işine yarayabilecek bilgilerin, her dilden insanın anlayabileceği şekilde rakamlarla veya evrensel dil İngilizce ile yazılmış olması önemli bir ayrıntı.

5- Tercüme ihtiyacını hesaba katın

Gideceğiniz yerin dilini bilmiyorsanız, akıllı telefonunuza veya tabletinize çeviri yapabilecek uygulamalar yüklemeniz işinize yarayabilir. Ayrıca el feneri, Google Earth, para birimi hesaplama gibi uygulamalar da işinize yarayabilir. Siz de yalnız seyahat etmek ve farklı tatil tecrübeleri yaşamak aslında sanıldığı kadar ürkütücü olmayabilir. Bu ipuçları ve CoralTatil’in sunduğu sayısız yurtdışı tur seçeneği ile bir sonraki tatilinizden hiç almadığınız kadar keyif alabilirsiniz…