Uzun uçak yolculuklarını daha konforlu hale getirmenin 8 yolu

Tatil planları yaparken, yoğun çalışma hayatından yorulanlar ve sürekli aynı şehirde bulunmaktan sıkılanlar, genellikle yurt dışı turları tercih ederek, yepyeni kültürleri ve doğal güzellikleri keşfe çıkıyorlar. Dünyanın bir başka ucundaki caddelerde dolaşmak ve günlük yaşamları gözlemlemek, bambaşka bir tatil tecrübesi olarak pek çok kişiye cazip geliyor. Ancak, elbette bu tatil seçeneğini değerlendirirken, bazı ülkelere uzun uçak yolculuklarının ardından varılabileceğini de unutmamak gerekiyor. Eğer sizin de dünya üzerinde merak ettiğiniz yerler varsa, belki de bu uzun uçak yolculuklarının sıkıcı ya da rahatsız geçeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Çünkü uçak fobisi olanlar haricinde pek çok kişi, bu yolculuklardan kendisini sarsacağını ya da sıkıcı olabileceğini düşündüğü için vazgeçebiliyor.

Buna karşılık, aslında uzun uçak yolculuklarını, bazı küçük ipuçlarından yararlanarak, keyifli hatta bazen eğlenceli bir hale bile getirebilirsiniz. Belki de hayatınızın en unutulmaz tatilini yaşayabilecekken, sizi endişelendiren konular nedeniyle yurt dışı tur alternatiflerini göz ardı etmeyin. Dilerseniz, uzun uçak yolculuklarını rahat bir şekilde geçirebilmeniz için işinize yarayabilecek 8 ipucuna birlikte göz atalım…

1- Seçeceğiniz koltuk konforunuzu belirler

Yolculuk için rezervasyon işlemlerinizi yaparken, en önemli konuların başında koltuk seçimi yer alıyor. Seçeceğiniz koltuk, yolculuğunuzun konforunu belirleyerek, sizin rahat ve güvende hissetmenizi sağlar. Dolayısıyla, öncelikle nerede oturmak istediğinize karar verin ve doğru koltuğu seçtiğinizden emin olun.

2- Uyumak istiyorsanız hazırlığınızı önceden yapın

Yolculuğun daha çabuk geçmesini sağlamak için bazı tatilciler uçuş boyunca uyumayı tercih ederler. Eğer siz de yolculuğunuzu uyuyarak geçirmek istiyorsanız, bunun için en uygun koşulları kendiniz hazırlayabilirsiniz. Daha rahat uyumanızı sağlayan kendi yastığınız ya da uykuya daha kolay geçmenizi sağlayan doktor kontrolünde aldığınız ilaçlarınız varsa, bunları yolculukta yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun.

3- Yolculuğunuzda sizi oyalayacak uğraşlar bulun

Günlük gazete ve dergiler, yolculuğunuzun bir kısmında size eşlik edebilirler. Ancak, sürekli okumak gözlerinizi ve zihninizi yorabilir. Bu nedenle, yanınıza yalnızca gazete ve dergi almak yerine yol boyunca sizi oyalayacak yetişkin boyama kitapları, müzik çalar, su doku ve bulmaca da alabilirsiniz.

4- Yolculuk boyunca beslenmenize önem verin

Uçak yolculuğunda pek çok yolcu, sıkıldıkça yediği atıştırmalıklar nedeniyle çeşitli sağlık sorunları yaşayabiliyor. Bu nedenle, rahat bir yolculuk geçirebilmek için beslenmenize yolculukta da dikkat etmenizde fayda var. Bu nedenle, eğer uçuş mönüsünde bunu sağlayacak alternatifler olmadığını düşünüyorsanız, sağlıklı atıştırmalıklarınızı el bagajınıza alabilirsiniz. Meyve, çerez, kepekli bisküvi gibi midenizi yormayacak atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

Uzun uçak yolculuklarını daha konforlu hale getirmenin 8 yolu

5- Kendinize hareket alanı yaratın

Uzun uçak yolculuklarında en ciddi sorunlardan biri uzun süre hareketsiz kalmaktır. Vücudunuzda çeşitli ağrılara ve kan dolaşımının yavaşlamasından dolayı tansiyon problemlerine neden olabilir. Bu nedenle, oturduğunuz yerde kollarınızı ve bacaklarınızı mümkün olduğu kadar hareket ettirmeye çalışın. Bacaklarınızın fazla hareketsiz kaldığını hissettiğinizde lavaboya gitmek için kalkabilir, kısa da olsa yürüyerek, kaslarınızın açılmasını sağlayabilirsiniz.

6- Uzun süre kuru havaya maruz kalacağınızı unutmayın

Kabin içerisinde uzun süre havalandırma aracılığıyla nemsiz, yani kuru havaya maruz kalacağınız için, cildiniz, dudaklarınız kuruyabilir; eğer lens kullanıyorsanız, gözlerinizde batma hissi oluşabilir. Bu nedenle, uzun uçak yolculuklarında yanınızda el kremi, dudak kremi ve suni gözyaşı bulundurmayı unutmayın.

7- Zamanla aranıza mesafe koyun

Uzun bir uçak yolculuğuna çıktığınızda, en büyük düşmanınız zaman olacaktır. Eğer gözünüz sürekli saatte olursa, zaman geçmek bilmez. Bu nedenle, zamanla aranıza mesafe koyun ve mümkünse, saate bakmadan yolculuğunuzu tamamlamaya çalışın.

8- Hiç yoktan kendinize uçuş fobisi kazandırmayın

Uçuş öncesinde de yolculuk sırasında da uçuşla ilgili kötü deneyimleri, korku romanlarını ve filmleri aklınızdan çıkarın ve okumamaya, izlememeye, dinlememeye özen gösterin. Bu hiç yoktan uçuş fobisine sahip olmanıza zemin hazırlar. Bu nedenle, kendinizi bu tür olumsuzluklardan uzak tutmanızda fayda var.

Siz de uzun uçak yolculuklarını, bu küçük ipuçlarını takip ederek daha konforlu hale getirebilirsiniz. CoralTatil ile en uygun ödeme seçenekleriyle birbirinden cazip rotalara, göz alıcı tatil tecrübelerine sahip olabilirsiniz. Uzun süren uçuşlara mesafeli durmayın ve hayatınızın tatilini yaşamak için ilk adımı bir an önce atın.