Unutulmaz tatil fotoğrafları çekebilmek için 3 önemli ipucu

Tatile çıkmanın en güzel yanlarından biri de birbirinden güzel, hafızalara kazınan anılar ve tecrübeler kazanmak. Fotoğraflar da bu anıları canlı tutmamızı hatta ölümsüzleştirmemizi sağlıyor. Tatil fotoğrafı, yaşadığınız şehirden, hatta ülkeden farklı bir yere gittiğiniz zaman burada yaşadıklarınızı kayıt altında tutabileceğiniz ve baktıkça o tatili hatırlayabileceğiniz en güzel belge.

Bir tatil fotoğrafına baktığınız anda koku hafızanız bile harekete geçebilir. Fotoğrafa bakarken, güzel bir yaz tatilindeki güneş kremi kokusu ya da eğlenceli bir kış tatilinde, otelinizde yanan şöminenin kokusu burnunuza gelir.

Bu nedenle yeni bir tatil planı yapmadan önce hafızanızı tetikleyecek o muhteşem fotoğraflar için hazırlıklarınızın tamamlandığından emin olmanızda fayda var. Biz de CoralTatil olarak sizin için daha etkili tatil fotoğrafları çekebilmenizi sağlayacak ipuçlarını bir araya getirdik…

1.“Tatilde de erken kalkılır mı?” demeyin

Erken kalkmak, özellikle uzun yıllar çalışma hayatına alışmış kişiler için bir yaşam tarzı haline geliyor. Ancak, eğer tatilde uzun uzun uyumayı tercih ediyorsanız, çok şey kaçırıyor olabilirsiniz. Hiçbir fotoğrafçı, iyi bir ışığı kaçırmak istemez.

Nerede, hangi mevsimi yaşıyor olursanız olun, sabahın erken saatleri, fotoğraf çekimi için ışık niteliği nedeniyle en güzel kompozisyonların oluştuğu zaman dilimi. Yazın sabahın ilk ışıklarıyla manzara daha berrak, su daha durgun, gökyüzü pembe, sarı ve uçuk mavi olarak karşınıza gelir.

Kışın ise, bulunduğunuz bölge bir kayak merkezi ise, tepeden aşağılara doğru bulut inmiş, sis çökmüş, aradan görünen çam ormanlarıyla kaplı görkemli dağlar, büyüleyici bir atmosfer yaratır. Üstelik sabahın erken saatlerinde, genellikle çekeceğiniz bu fotoğraflar için ortam uygun olur, çünkü etrafta sizi engelleyebilecek kimse olmaz. Önünüzden birilerinin geçme ihtimali ortadan kalkar. Daha da güzeli, tripod kullanıyorsanız, zamanlayıcıyı ayarlayarak, bu manzaraların önünde dilediğiniz gibi poz verebilirsiniz.

Unutulmaz tatil fotoğrafları çekebilmek için 3 önemli ipucu

2.Işığı arkanıza alın

Elbette yaygın olarak bilinen konulardan biri de fotoğraf çekerken ışığın, fotoğraf çeken kişinin arkasında kalması. Fotoğrafla ilgili en basit ve akılda kalıcı bilgi bu olsa gerek. Ancak, yaygın olarak yanlış bilinen bazı durumlar da yok değil. Örneğin gün ışığı varsa flaş kullanmaya gerek olmadığı, hatta kullanılmaması gerektiği gibi yaygın bir kanı var ne yazık ki.

Aslında, özellikle öğleden sonra ve gün batımına doğru, gökyüzündeki turuncu ışığı en güzel yansıtmanın yolu, flaş kullanmaktan geçer. Flaş konusuna değinmişken, kapalı alanlarda, eğer profesyonel veya yarı profesyonel bir makine kullanıyorsanız, flaş kullanmamaya ve mümkün olduğu kadar manuel çalışmaya gayret göstermeniz daha iyi işler çıkarmanıza yardımcı olur.

Genellikle, kapalı alanlarda flaş kullanımı, yalnızca masayı ve masadaki kişileri daha net bir şekilde ortaya çıkarır. Ancak, mekanı karanlıkta bırakır. Eğer amacınız hepsini birden net bir şekilde ortaya çıkarmaksa, ortamdaki ışığı kullanarak, ISO’nuzu ayarladıktan sonra manuel çekim yapmanızda yarar var.

3.Hareketli anlar ve grup fotoğrafları için seri çekim

Gittiğiniz yerlerde fotoğrafını çekeceğiniz kişi hareket halindeyse ya da hareket eden bir şeyin önünde duruyorsa (dönme dolap, atlı karınca, trambolinde zıplayan insanlar) genellikle tek kare çekilen fotoğraflar flu çıkar. Hatta birçok ayrıntıyı kaçırmış bile olabilirsiniz.

Yine aynı şekilde grup fotoğraflarında, fotoğraf ne kadar kalabalık olursa, birilerinin gözü kapalı çıkma ihtimali yükselir. Konuşmalar (ki bu noktada yıllardır süren “fotoğraf sesli çıkacak” esprisi yapılmazsa olmaz), gruba sonradan katılmak isteyen bir kişiyi işaret edenler, o anda kafası kaşıyan, saçını düzeltenler ve çok daha fazlası fotoğrafta yerini alır.

Bu nedenle bu gibi hareketli anlarda fotoğraf makinenizi, seri çekim moduna almanızda fayda var. En eğlenceli ve en net fotoğraflar, bu karelerin arasından çıkar. Birinde olmamışsa, diğerinde mutlaka her şeyin olması gerektiği gibi yer aldığı bir fotoğraf çekilmiş olur.

Siz de bu gibi yöntemleri kullanarak, fotoğraflarınız sayesinde tatilinizi en güzel şekilde belgeleyebilirsiniz. Bilgiler de pekiştirildiğine göre işte şimdi yeni tatil maceranız için hazırsınız. İyi yolculuklar…