Ucuz uçak bileti alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Uçak yolculuğu, günümüzde en çok tercih edilen ulaşım türü. Özellikle, işleri gereği sık seyahat eden kişiler için hızlı ve pratik bir ulaşım önemli. Tatil yerlerine varmak isteyenlerin de neredeyse tamamı tatillerine bir an önce başlamak için uçağı tercih ediyorlar. Bu pratik ulaşım şekli, diğer seyahat yöntemlerine göre biraz daha pahalı olabilir. İster iş, ister eğlence için seyahat olsun, ucuz uçak bileti bulmak herkes için önemli. Eğer siz de bir sonraki uçuşunuz için ucuz uçak bileti almak istiyorsanız sizin için birkaç öneri hazırladık…

İşte ucuz uçak bileti alırken dikkat etmeniz gerekenler…

Uçuşunuzu önceden planlayın

Ucuz uçak bileti almak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey biletinizi mümkün olduğu kadar erken satın almak. Örneğin biletinizi uçuş tarihinizden 4 ila 6 hafta öncesinden oldukça ucuz bir fiyata alabilirsiniz.

Esnek uçuş planı

Havayolu firmaları günlük belirli bir sayıda ucuz uçak bileti sunar. O yüzden, seyahat tarihi için tek bir günde ısrarcı olmak yerine, henüz günlük ucuz biletlerin tükenmediği bir başka günü tercih ederseniz daha ucuza bilet bulma şansınızı da artırmış olursunuz.

Gün ve saat tercihinin önemi

Ucuz uçak bileti bulma söz konusu olduğunda zamanlamaya dair dikkat edilmesi gereken  noktalar da var. Bunlardan en önemlisi, mümkün olan her durumda Cuma ve Pazar günü uçuşlarından kaçınmak. Buna karşılık hafta içi Pazartesi-Perşembe arası günlerde, daha ekonomik fiyatlarla uçabilirsiniz.

Uçuş saati olarak da sabah erken saatteki uçuşlar en bütçe dostu olanlardır. Hatta ne kadar erken, o kadar ucuz desek abartmış olmayız. Sabah 06.00-8.30 arası saatleri dışında, gün içinde öğle saatleri ve ikindi 15.30-18.00  arası saatleri de ucuz uçak bileti bulabileceğiniz diğer zaman dilimleri.

Uçak biletinizi gidiş-dönüş olarak alın

Bilet alırken, dönüş tarihinizi kesinleştirmeniz önemli. Böylece, biletinizi gidiş-dönüş şeklinde alarak tasarruf edebilirsiniz.

Ucuz uçak bileti alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Aktarma yapmaktan kaçının

Yolculuk sırasında aktarma vakit ve para kaybına sebep olur. Aktarmalı uçuşlarda en az iki uçak ve havalimanı kullanıldığı için uçuş ücretleri daha pahalı olabilir. Diğer yandan bunun tam aksine de şahit olabilirsiniz. Bazı havayolu firmaları uçuşlarında doluluk oranını en yükseğe çekmek için aktarmalı ve çok ucuz uçuşlar sunabilirler. Eğer uçuşunuzda zaman sorununuz yoksa ve havaalanında beklemekten de çekinmiyorsanız bu uçuşları da tercih edebilirsiniz.

Promosyonlu biletler

Promosyonlu bilet alırken uçuş gün ve saatinizden emin olun. Promosyonlu biletlerde genellikle uçuş değişikliği ve ücret iadesi yapılamaz. O yüzden uçuş zamanı konusunda dikkatli olun, ucuza uçayım derken masrafınızı daha da artırmayın.

Acenteden bilet almak

Eğer nasıl ucuz uçak bileti bulacağınız konusunda emin değilseniz, acentelerden bilet alabilirsiniz. Özellikle, internet üzerinden bu ucuz uçak bileti almak son derece kolay olabilir.

Söz konusu seyahat ve tatil olduğunda her konuda CoralTatil yanınızda. Bizi Facebook ve Twitter’da takip ederek hem bu gibi ipuçlarını, hem de son derece uygun tatil fırsatlarını yakalayabilirsiniz…