Uçuş korkusunu aşmanın pratik yolları

Coral Tatil sitesinde dünyanın dört bir yanından size sunduğumuz güzellikleri görmek istiyorsunuz. Orada bulunmak, o havayı solumak, fotoğraflarınızı sosyal mecrada paylaşmak için can atıyorsunuz, ancak bir sorun var; o ülkeye sadece uçakla gidiliyor ve siz, uçmaktan korkuyorsunuz.

Belki de bir yılı aşkın bir süredir planladığınız bu geziyi gölgeyen tek şey bu: Uçuş korkusu. Bu endişenizde yalnız değilsiniz. Üstelik çaresiz de değilsiniz… Bu yazıyı okuduktan sonra korkunuzu ardınızda bırakıp, bavulları toplayarak havaalanına gideceğinizi garanti edemeyiz belki ama uçuş korkusunu yenmek yolunda önemli bir adım atacağınız kesin…

İnsan psikolojisi fobiler üzerine kuruludur dersek pek de yanlış olmaz. Yükseklik korkusu,  klostrofobi, agorafobi ve daha onlarcası bizi yapmak istediğimiz bir çok şeyden alıkoyuyor. Bunlar arasından bizim bahsedeceğimiz ucuş korkusu tek başına gelişen bir durum değil, bir kaç korkunun harmanlanmış bir hali olarak yaşamınızı rahatsız ediyor. Ne olursa olsun, uçuş fobinizden, yani aviophobia’dan kurtulabilirsiniz. Bu konuda başarılı olabilmek için öncelikle korkunuzun kaynağını bulmalı ve ondan nasıl kurtulabileceğinizi araştırmalısınız.

İşte size bu korkunuzu yenerek dünyayı görme şansı tanıyacak bazı ipuçları…

Korkunuzu kabullenmekten korkmayın

Bilincimiz birşeylerden korktuğumuzu, korktuğumuz şey başımıza gelene kadar kabul etmeyen bir savunma mekanizmasına sahip. Öyle ki korkularınızın üzerine gitmekten bile korkuyor olabilirsiniz. Ancak sadece uçuş fobiniz nedeniyle vazgeçtiğiniz tatilleri, göremediğiniz ülkeleri bir düşünün. Belki de paha biçilemez bir hayat tecrübesini boşu boşuna öteleyip duruyorsunuz.

Tatillerinizi belirli sınırlar içerisinde ve hep aynı mekanlarda geçirmek size ne kazandırıyor olabilir?  İstemek, başarmanın yarısıdır derler, artık bu korkunuzla yüzleşmenin zamanı geldiğine kendinizi inandırmalısınız. Bu konuda yalnız olduğunuzu düşünmeyin, uçuş fobisi, en yaygın fobilerden biridir. Siz uçağa bindiğinizde sizin gibi bu korkuyu yenmeye çalışan bir çok insan da sizinle beraber seyahat ediyor olacak.

Uçuş fobinizi tetikleyen ne olabilir?

Uçuş korkusunun genellikle bir uçuşta ürkütücü bir deneyim yaşayan insanlara özgü bir durum olduğu sanılır. Oysa ki yıllarca uçağa binmiş ve bu deneyimlerini sorunsuz yaşamış kişiler arasında bile uçuş korkusuna rastlanabiliyor.

Eğer sizin için de durum belirgin değilse, uçmakla ilgili neler hissettiğinizi güvende olduğunuzu bildiğiniz huzurlu bir mekanda ve etrafında rahat ettiğiniz insanlara yakından düşünmeye çalışın. Bu tip sorunların kaynağını keşfetmek çoğu zaman çözüme ulaşmak için son derece önemlidir.

Uçuş korkusunu aşmanın pratik yolları

Uçuş korkunuzu beslemeyi bırakın

Pek çok insan için uçuş fobisinin en önemli nedeni uçak kazasına maruz kalma olasılığıdır. Uçuş fobisi olanların önemli bir kısmı da uçak içerisinde panik atak geçirmekten, klostrofobi yaşamaktan ya da kontrollerini kaybetmekten korkuyor. Zihninizde bu tür mizansenler oluşturarak kendinizi daha da korkuttuğunuzu unutmayın. Korku öyle bir duygudur ki, siz hakkında düşündükçe kendi kendini besler ve sonunda olağan üstü bir ağırlıkla üzerinize çöker. Korkularınızı beslemeyin üzerine giderek onu araştırın, başkalarının korkularını düşünüp bunları ödünç almayın.

Rolleri değiştirin

Ucuş korkusuna çare olarak insanlar genellikle uçmamayı tercih ediyor. Bunun bir kaçış yöntemi olduğunu kabul edin. Bir kere uçabilseniz ardından hayatınız boyunca sizi bekleyen türlü macera ve güzellikleri yakalayacağınıza kendiniz inandırmalısınız.

Korkularının üzerine gidip uçmayı tercih etmek bir yöntem olduğu gibi, rol değiştirmek de bu korkuyu yenebilmek için zekice bir çözümdür. Paniğe kapılan fobiye sahip yolcuların yanında diğer yolcular nasıl soğukkanlı davranarak söz konusu yolcuyu sakinleştirmeye çalışıyorsa, siz de bu rolü benimseyin. Hayalinizdeki paniğe kapılan yolcuyu sakinleştirin, cesur kalabalığa karışın. Sadece bir kaç denemeden sonra bile kendinizi güvende hissetmeye başlayacaksınız.

Uçuş fobisi neden uzun sürüyor?

Uçuş fobisi olan insanlar, genellikle uçuşun gerçekleşeceği tarihten günler, haftalar hatta bazen aylar önce dehşete kapılmaya ve kuruntu yapmaya başlıyor. “Ya şöyle olursa”, “ya böyle olursa” varsayımları içlerini kemiriyor. Kendilerini uçağın içinde paniğe kapılmış, kontrolünü kaybetmiş biri olarak hayal ediyorlar. Bu kuruntularından dolayı daha günü gelmeden uçuşlarını iptal edebiliyorlar.

Ancak bu durum uçuş planlarını iptal ederek başka planlar yapan insanlarda uçuş fobisinin hiç geçmemesine sebep oluyor. Kendisini bu şekilde daha güvende ve rahatlamış hissedenler, uçak fobisinin üstesinden gelmek istemiyorlar. Uçuş fobinize karşı koymak, onunla savaşmak yerine, üzerinde çalışarak üstesinden yavaş yavaş gelmek de bir yöntem. Korkunuzun üzerine giderken onu büsbütün artırmamaya dikkat etmelisiniz.

Aslında uçmak düşündüğünüz kadar tehlikeli değil. Örneğin kara yollarında meydana gelen kazaların havayollarındaki kazalara oranla daha fazla. Yani hava yolları, karayollarına kıyasla çok daha güvenli bir ulaşım yöntemi.

Bu korkuyu yenmek demek yıllarca sürecek terapiler, ekstra masraflar anlamına gelmiyor. Konuyla ilgili yayınları da takip ederek çözüm yolları bulmayı denemelisiniz. Bu konuda yazılmış pek çok kaynağı kolayca bulabilirsiniz. Dünyada bu dertten şikayetçi olan çok fazla insan olduğu için bu kaynaklara kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak işin içinden kendi başınıza çıkamayacak olursanız en son noktada profesyonel bir yardım almak en iyisi olacaktır.

Şimdi CoralTatil’deki fotoğraflara ve mekanlara bir kez daha bakın. Yeni tecrübeler sizi bekliyor ve size düşündüğünüzden daha yakınlar, bunu sakın unutmayın…