Uçaklı Balkanlar turu ile komşu topraklara hayran kalacaksınız

Balkanlar, hem tarihi güzellikleri, hem şehirlerinin mimari dokusu, hem de sıcak kanlı insanları sayesinde ziyaret eden herkesi kendine hayran bırakıyor. Bölge toprakları uzun yıllar boyunca Osmanlı’ya ev sahipliği yaptığı için, kültürümüze yönelik tanıdık izler taşıyor. Eğer siz de Balkan topraklarında köklerinizi bulmak istiyorsanız Uçaklı Balkanlar turu ile bu önemli coğrafyaya keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Balkan şehirlerindeki Osmanlı mirası olan camiler, çarşılar, medreseler size kendi topraklarınızdaymış gibi hissettirebilir. Sokaklarda gördüğünüz Türkçe tabelalar, restoranlarda tattığınız lezzetli yemekler, yerel halkın sorduğunuz sorulara tebessüm ederek cevap vermesi bu topraklarda asla yabancılık çekmeyeceğinize işaret ediyor.

Siz de kendinizi evinizdeymiş gibi hissedeceğiniz, güleryüzlü insanlar sayesinde enerji toplayacağınız bu güzel toprakları uçaklı Balkanlar turu ile ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz, CoralTatil konforuyla yapacağınız bu tur kapsamında görülecek destinasyonlardan bazılarına birlikte göz atalım…

Osmanlı’nın izlerini Kosova’da keşfedeceksiniz

Uçaklı Balkanlar turuyla ziyaret edebileceğiniz Kosova’nın başkenti Priştine, mimari dokusu sayesinde daha adımınızı attığınız anda sizi asırlar öncesine götürebilir. Osmanlı zamanından kalan Fatih Sultan Mehmed Külliyesi, Yaşar Paşa Camii ve I.Murad Hüdavendigar Türbesi, Saat Kulesi, Lap Camii şehirde yapılacak panoramik tur sırasında görülecek önemli yapılardan bazıları. Zamanda yolculuk yaparken eşsiz güzellikteki yapıları çekeceğiniz fotoğraflarla da ölümsüzleştirebilirsiniz.

Uçaklı Balkanlar turu ile komşu topraklara hayran kalacaksınız

Birbirinden güzel tarihi yapıları gezdikten sonra sonra şehirde bir yemek molası vermekte fayda var. Şehrin çarşısında Kosova’nın yemek kültürünü keşfedebilirsiniz. Hamur işleri ve et yemeklerini tadabilir, bunların dışında kebapçı ve dönercileri de tercih edebilirsiniz. Yiyeceğiniz kebaplar da en az ülkemizdekiler kadar lezzetli ve fiyatları da oldukça makul. Şehirden ayrılmadan önce geleneksel pazarlarından hediyelik eşyalar alabilir, yakın çevrenize köklerimizin ait olduğu topraklardan birer hatıra götürebilirsiniz.

Kültürümüzden tanıdık izler taşıyan Makedonya

Makedonya, Balkan topraklarında olsa da adeta ülke toprağımız gibi. Bunun sebebi de her sokakta karşımıza çıkan camiler, hanlar, şehirlerindeki Türk çarşıları ve yardımsever halk. Vardar Nehri’nin iki kıyısında yer alan Makedonya’nın başkenti Üsküp, Osmanlı’dan kalma yapılarıyla sizi büyüleyebilir. Üsküp Kalesi, Taş Köprü, Büyük İskender Heykeli gibi yapıların yanı sıra birçok camii ve hanı da görme şansına sahipsiniz. Ayrıca, Türk Çarşısı’nı ziyaret ederek şehrin meşhur Kuyumcular Sokağı’ndan alışveriş yapabilirsiniz. Yine çarşı içerisinde yer alan restoranlarda şehre özel ıspanaklı Üsküp böreğini yiyebilir, tatlı olarak da Kaymakçina’nın tadına bakabilirsiniz.

Uçaklı Balkanlar turu ile komşu topraklara hayran kalacaksınız

Üsküp’ten sonra görülecek diğer bir önemli nokta ise ülkenin ikinci büyük şehri olan Bitola yani Manastır. Makedonya’nın tarih ve kültür şehri olan Manastır’da Osmanlı eserlerinin yanında ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu askeri liseyi ve yine burada bulunan Atatürk Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Siz de yanı başımızdaki cennet topraklar olan Balkanları ziyaret etmek istiyorsanız CoralTatil ile uçaklı Balkanlar turunu tercih edebilirsiniz.