Turizmde yükselen yeni trend: Kültür turları

Tatilinizi geçirmek için gittiğiniz bölgeyi yakından tanımak, tatil keyfine başka bir tecrübe katıyor. Meraklı tatilciler gittikleri bölgeyi doğal güzellikleri, tarihi eserleri, kültürü, insanları, mutfağı, eğlenceleri ve akla gelebilecek her türlü ayrıntısıyla tanımak istiyor. Kültür turları da bu noktada önemli rol oynuyor. Ülkemizin zengin doğal ve tarihi güzellikleri söz konusu olduğunda kültür turlarının önemi daha da artıyor.

Türkiye’nin dört bir yanında gezilip görülecek o kadar çok şey var ki; karar vermekte zorlanmamanız için CoralTatil kültür turları için size küçük bir rehber hazırladı…

Likya Yolu

Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan, tarihe Likya olarak geçen Teke yarımadasında bulunan patikalardan bir kısmı 1992 yılında işaretlenip haritalandırıldı ve Likya Yolu olarak adlandırıldı.

Dünyanın en uzun yürüyüş parkurları (trekking) sıralamasında ilk 10’a giren Likya Yürüyüş Yolu, kültür turlarında özellikle yabancı misafirler için çok popüler bir destinasyon.

Likya yürüyüş yolunun rotası hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse bu yol; Uzunyurt (Faralya) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara – Letoon – Xanthos antik kentleri ve incecik kumlarıyla meşhur eski bir liman bölgesi olan Patara’yı dolaşıyor. Rotanın Antalya’ya doğru olan bölümünde ise Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis antik kentleri yürüyüşçüleri karşılıyor.

Başlangıç noktası Fethiye olan bu macera dolu yolculuğa çıkmak için karar verdiyseniz Fethiye’de bölgeye yakın birçok konaklama tesisi buluyor. CoralTatil’in Fethiye Otelleri sayfasından  bu tesislere ulaşabilir ve hemen rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Turizmde yükselen yeni trend: Kültür turları

Pamukkale’yi görmeden olmaz

Eski Hierapolis kenti ya da bugünkü Pamukkale, Denizli’nin 20 km uzaktaki merkezindeki vadinin karşı tarafındaki tepelerden bile görülebiliyor.

Pamukkale travertenleri görsel zenginliğin yanı sıra kalp rahatsızlıkları romatizma göz ve deri rahatsızlıklarına iyi geldiği için hem sağlık hem de kültür turları açısından tercih edilen bir destinasyon. Ayrıca Pamukkale, UNESCO tarafından belirlenen Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Hem antik güzellikleri ve doğa harikası travertenleri, hem de sağlık dolu termal kaplıcaları bir arada tecrübe etmek isterseniz size bu hizmeti sunabilecek tesisleri CoralTatil’in Pamukkale Otelleri sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Kültür turlarının kalbi İstanbul’da atıyor

İstanbul’un tarihi, Yenikapı Theodosius Limanı kazılarıyla gün ışığına çıkan Neolitik çağ yerleşimiyle, 8500 yıl geriye uzanıyor. Kent bin yıllar boyunca geçirdiği kültürel, sanatsal ve kent arkeolojisi değişimleriyle dünya kültür başkentlerinden biri konumuna gelmiş buluyor.

Bu kültürel mirasın en göze çarpan özelliği, şüphesiz Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu gibi üç büyük imparatorluğun başkenti olması.

Turizmde yükselen yeni trend: Kültür turları

Bugün toplam ilçe sayısı 39’a ulaşmış bu dev metropolün kültürel mirasını tanımak, tecrübe etmek ve bu muhteşem güzellikteki şehri keşfetmek için konaklayabileceğiniz tesisleri CoralTatil’in İstanbul Otelleri sayfalarından bulabilir, yerinizi ayırtarak belki de günlerce sürebilecek olan İstanbul kültür turuna başlayabilirsiniz.