Tatilinizde Karadeniz turları ile yemyeşil ve huzur dolu bir hayatı keşfedin

Yaz ayları gelip çattığında, deniz, güneş ve pırıl pırıl, altın rengi sahillerde tatil yapma fikri çok cazip geliyor. Ancak, kimilerine göre yaz ayları sıcak geçtiği için, alternatif tatil seçeneklerini değerlendirmek gerekebiliyor. Eğer siz de yazı daha serin ve aynı zamanda da dolu dolu geçirmek isteyenlerdenseniz, kültür turları seçeneklerine bir göz atabilirsiniz. Özellikle bu turlar arasında yer alan, Karadeniz turları, sizlere yemyeşil bir dünyanın kapılarını açıyor. Yalnızca yeşil, huzurlu ve daha serin değil, Karadeniz aynı zamanda gerçek bir kültür zenginliğine sahip bir bölge. Doğal güzellikleriyle birlikte, tarihi ve kültürel değerlerine de sahip çıkan Karadeniz halkının gündelik hayatını, el işçiliklerini ve elbette birbirinden lezzetli yemeklerini yerinde görmek, tanımak ve tatmak için bu benzersiz tatil seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Yalnızca ülkemizde değil dünyada da pek çok tatilcinin dikkatini çekmeyi başaran Karadeniz, dağları, eski köprüleri, yöresel kıyafetleri ve elbette yeşilin her tonunu kucağında saklayan muazzam doğasıyla göz kamaştırıyor. Özellikle fotoğraf tutkunlarının her yıl ziyaret etmekten büyük keyif aldığı Karadeniz’i siz de keşfetmeye hazır olun. Dilerseniz, birlikte Karadeniz turları ile gezip görebileceğiniz bazı yerlere bir göz atalım…

Karadeniz’in asi çocuğu Trabzon

Karadeniz, burada yaşayan halk için adeta bir kara sevda. Ancak, Trabzon halkı için spordan sanata Trabzon’a ait ne varsa her şey birer tutku. Bu nedenle, Trabzon’u yıllar sonra ziyaret ettiğinizde bile pek çok yapının, geleneklerin, hatta insanların bile aynı kaldığını, tüm anılarınızın sizi yine hasretle kucakladığını görebilirsiniz. Dolayısıyla, Trabzon da bu özelliğiyle sizin için bir tutku haline gelebilir.

Tatilinizi Karadeniz turları ile yemyeşil ve huzur dolu bir hayatı keşfedin

Merkezde bulunan Ayasofya Müzesi’ndeki eşsiz eserleri gezerken, bahçeden mis gibi kuymak kokuları duymak, Akçaabat sahil şeridini hayranlıkla izlerken Akçaabat köftesinin bir anda aklınızı çelmesi, muhteşem manzarasıyla sizleri büyüleyecek olan meşhur Zigana Geçidi’nde benzersiz fotoğraflar çekerken bir anda Hamsiköy sütlacının gönlünüzü fethetmesi, ancak Trabzon’da karşılaşabileceğiniz durumlar. Ayrıca, dünyaca ünlü, görkemli Sümela Manastırı da sizi mimarisiyle büyüleyecek. Siz de Trabzon’un lezzetlerini ve göz alıcı güzelliklerini keşfetmek için Karadeniz turları seçeneklerini değerlendirin.

Köprüler ve su kemerleriyle Rize cennetten bir köşe

Yeşillikler arasında uzanan eski köprüler ve su kemerleri, dereleri ve elbette her adımda sizi selamlayan yüksek ağaçları ve yeşillikleriyle Rize, daha önce gezdiğiniz hiçbir şehre benzemeyecek. Pek çok film ve diziye ilham veren, adeta cennetten bir köşe olan Rize’nin siz de tüm bu güzellikleri karşısında çok etkileneceksiniz.

Tatilinizi Karadeniz turları ile yemyeşil ve huzur dolu bir hayatı keşfedin

Meşhur Rize bezinden yapılan hediyelik eşyalar, örtüler ve aksesuarlardan satın alabilir, yöresel pek çok lezzeti tatma fırsatı bulabilirsiniz. Fırtına Vadisi, Ayder Yaylası, Çamlıhemşin gibi Rize’de pek çok yapımcının dikkatini çeken ilçelerini gezebilir, buraların gerçekten de sinema ve televizyonlarda izlediğinizden çok daha güzel olduğunu keşfedebilirsiniz. Anadolu’nun benzersiz kültürüyle yaşamaya devam eden köy halklarını, ilçelerdeki komşulukları, yardımlaşmayı ve şehirde pek çoğumuzun unuttuğu değerlerin Rize ve civarında hala yaşatıldığına şahit olabilirsiniz.

İlham veren bir masal diyarı Amasra

Karadeniz’in batısında, huzur dolu bir şehir olan Bartın’a bağlı güzeller güzeli ilçe Amasra, denize doğru uzanarak iki ayrı koya ayrılan, köklü geçmişiyle tarihi açıdan da önemli bir yer. Aynı zamanda, küçük pansiyon ve otelleri, salaş lokantalarıyla, tatilciler için ideal tatil destinasyonlarından biri olan Amasra, Fatih Sultan Mehmed’in gönlünü de fethetmiş, ona “Bu kadar güzel bir yere zarar vererek almak istemem. Kalenin anahtarını bana getiriniz” dedirtmiştir.

Tatilinizi Karadeniz turları ile yemyeşil ve huzur dolu bir hayatı keşfedin

Cenevizlilerden Amasra’yı alan Fatih Sultan Mehmed’in sözünü ettiği kale Amasra Kalesi’dir. Siz de savaşmadan alınan, topraklarına çok uzun bir zaman önce barış tohumları ekilen, yıllar sonra da yine barışla, çok genç yaşta kaybettiğimiz Barış Akarsu ile anılan Amasra’nın sizin için de ayrı bir yeri olacak.

Karadeniz’in kara sevdası sizi de kalbinizin derinliklerinden yakalayacak. Bu yazı, kültür, tarih, sanat ve eşsiz lezzetlerle, doğal güzellikler arasında geçirmek için siz de daha fazla beklemeyin. Karadeniz turları seçenekleri, CoralTatil ile sizleri bekliyor.