Tatile giderken valizinizi hafifletmenin 6 yolu

Havayolu şirketleri yolcu bagajlarına ilişkin ağırlık sınırlaması getirse de hala “belki giyerim/okurum/kullanırım” gibi nedenlerle, çantalar dolusu eşya taşımak tatile çıkarken yaşadığımız sorunların başında geliyor.

Tatilcilerin kendilerine bu kadar fazla eşyayı yük etmesi bir yana, çantalara eşya sığdırılamaması, bagajda ağırlık aşımından dolayı havaalanlarında tekrar açılan bagajlar, ne yapılacağı bilinmeyen fazlalıklarla yolculuk yapmak, tatil öncesi heyecanı çileye dönüştürebiliyor.

Bir yanımız belki ihtiyacımız olur diye taşınabilir bütün eşyaları beraberimizde götürme isteği duyarken, mantığımız buna bir son vermek gerektiğine dair sinyal veriyor. İşte valizlerinizi hafifleterek, tatillerde daha rahat seyahat etmek ve kendinize daha geniş bir hareket alanı sağlamak için neler yapabileceğinize dair ipuçları…

1.Gideceğiniz yerde bulabileceğiniz eşyaları taşımamak

Tatile gittiğiniz yerde bulabileceğiniz, taşımanıza gerek olmayan eşyaları yanınıza almanıza gerek olmadığını hatırlayın. Örneğin bir tatil köyüne giderken, otelin kendi havlu hizmetlerinden yararlanmak varken yanınızda havlu taşımak fazlalık olabilir.

2.Tatilde neler yapacaksınız?

Seyahatinizin içeriği de gittiğiniz yer kadar önemli. Örneğin bütün gününüzü fotoğraf çekerek, yürüyüş ya da kayak yaparak geçirecekseniz, bunun gibi sizi bütün gün aktif tutacak bir tatilde yanınıza, kalın kitaplar götürmenize gerek yok. Çünkü muhtemelen kitap okumak için vaktiniz olmayacak. Eğer bir şeyler okumadan uyuyamıyorsanız, yanınıza bir iki dergi almanız yeterli olabilir. Hatta bu dergileri gittiğiniz yerden de temin edebilirsiniz.

3.Küçük çanta/bavul seçmek

Bulabileceğiniz en orta veya küçük boy seyahat çantasını seçip, yanınıza sadece onu alacağınıza dair kendinize söz verebilirsiniz. “Ama bu sığmadı” diye elinizde bir eşyanızla kaldığınız anda çantayı kapatın. Kendinize sınırlar koymanız daha rahat seyahat etmenizi sağlar.

Tatile giderken valizinizi hafifletmenin 6 yolu

4.Mevsime göre kıyafet seçimi

Gideceğiniz yere, “belki yağmur yağar/güneş açar” şeklinde farazi düşüncelerle bir sürü kıyafet ve aksesuar taşımak yerine, bu bölgenin iklimini daha iyi öğrenip, ona göre kıyafet seçmenizde fayda var.

5.Kombin yapmak

Seyahatinizin süresine göre belirli kombinler yapıp, yanınıza sadece bu eşyaları alabilirsiniz. Hiç giymeyeceğiniz ve birbirine uymayan kıyafetleri ya da daha fazla üst/alt kıyafet almanızı engellemenin en iyi yöntemi, kombinleri valiz hazırlamadan önce yapmak olabilir.

6.Az yer kaplayan ayakkabılar ve kıyafetler

Valiz hazırlarken olabildiğince az yer kaplayan ve birçok kıyafetinize uyum sağlayacak ayakkabı seçimleri yapmaya çalışmak faydalı olabilir. Yer kaplaması muhtemel çizme, bot gibi seçeneklerden birini seyahate giderken giymeniz de pratik bir çözüm.

Yine çok yer kaplayan kazak, pardösü, kaban, mont gibi kıyafetlerden birkaçıyla yolculukta giyebileceğiniz bir kombin yapıp, onları valize sığdırmak yerine üzerinizde taşımaya çalışabilirsiniz.

Siz de tatillerinizde valiz ve çantalarınızı planlı bir şekilde hazırlayarak daha hafif bagajlarla daha rahat yolculuk yapabilirsiniz. Tatil seçenekleri ve erken rezervasyon fırsatları içinse, Coral Tatil’de takipte kalın.