Tatile çıktığınızda evdeki çiçekler ne olacak?

Tatile çıkmayı, şehirden uzaklaşıp stres atmayı herkes dört gözle bekliyor. Ancak, tatile çıkmak, yalnızca işten izin alabilmek ve ekonomik durumu ayarlayabilmekle organize edilebilecek bir durum değil. Arkanızda bıraktıklarınızı da tatile gitmeden düşünmeniz gerekiyor. Örneğin, evdeki çiçekler… Yaşadığınız şehirde evdeki çiçeklerinizi emanet edebileceğiniz, onları sulayabilecek ve bakımlarını yapabilecek kimse yoksa, elbette çiçeklerinizin kuruyacağından endişe edebilirsiniz.

Özenle baktığınız ve evinizi onlarla paylaşmaktan keyif aldığınız, birbirinden güzel çiçeklerinizi tatile giderek ardınızda bırakmak sizi düşündürüyor hatta üzüyor olabilir ama tatile de ihtiyacınız var. Peki bu durumda ne yapabilirsiniz? Gelin, ne tatilinizden olun ne de çiçekleriniz susuz ve bakımsız kalsın. İşte, tatile çıktığınız zaman evdeki çiçeklerinizin susuz kalmasını önleyebileceğiniz bazı yöntemler…

1. Su dolu bir kaba saksıları yerleştirmek

İçi su dolu bir kaba veya küvete saksılarınızı yerleştirerek, onların saksının altındaki deliklerden ihtiyacı olan suyu emmesini sağlayabilirsiniz. Ancak, elbette bu kısa vadede işinize yarayabilecek bir yöntem. Kısa süreli, örneğin hafta sonu tatilleriniz için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Eğer bu yöntemi kullanmaya karar verdiyseniz, bunu alternatif bir uygulamayla biraz daha uzun vadede kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Su dolu kabın içine sert süngerler dizerek, onların suyu emmesini sağlayın. Bu süngerlerin üzerine saksılarınızı yerleştirdiğiniz zaman, çiçeklerinizin gerekli miktar suyu emmesi mümkün olabilir.

2. Saksıya su dolu bir şişeyi ters şekilde yerleştirmek

Su dolu bir pet şişeyi, bitkinin toprağına doğru ters çevirerek sabitleyin. Bitki toprağın içinde ihtiyacı olan suyu azar azar çekecektir. Ancak, bu da kısa vadede işe yarayabilecek bir yöntem olabilir. Tatilinizin süresine göre bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Tatile çıktığınızda evdeki çiçekler ne olacak?

3. Alternatif yöntemler

Daha uzun süreli yolculuklarınızda, büyük bir su bidonuna hortum takarak, suyun iletimini sağlayacak şekilde saksıların arasından geçirin. Hortumun her saksının üzerinden geçtiğinden emin olduktan sonra, hortumun saksıların içinde kalan kısımlarına serum iğnesi takarak iğnenin ucunu toprağa yerleştirin. Böylece yine ihtiyaç duyulan suyun emilimini sağlamış olacaksınız.

Su bidonuna hortum yerleştirmek yerine bidonunun içinde kalacak şekilde bir kalın bir ipi yani  sicimi saksılar arasında dolaştırabilirsiniz. Tüm saksıların toprağına değdiğinden emin olduğunuz sicim iyice suyu çekip ıslanarak, toprağın ihtiyacı olan suyu emmesini sağlayabilir.

Siz de seyahate çıkmadan önce daha fazla ipucu öğrenmek ve seyahatlerinizin tadını doyasıya çıkarabilmek için CoralTatil önerilerinden yararlanabilirsiniz. Seyahat alternatiflerini incelerken CoralTatil ayrıcalıklarına sahip olarak çok daha konforlu ve uygun ödeme kolaylıklarıyla hayalinizdeki tatili yaşayabileceğinizi unutmayın.