Tatile çıkmak için patrondan kolaylıkla izin almanın 3 yolu

Bütün bir yıl boyunca, yoğun geçen iş temposunun ardından, şöyle gerçekten dinlendiğinizi hissedebileceğiniz, yeni yerler görüp tanıma fırsatı bulabileceğiniz bir tatil düşlüyor olabilirsiniz. Ancak, elbette iş hayatı bazı noktalarda izin alma konusunda tedirginlik yaşanmasına neden olabiliyor. Özellikle işverenin nasıl bir tepki vereceği konusundaki belirsizlik, çalışanların ona karşı nasıl bir yaklaşım tarzı benimseyeceği konusunda kararsız kalmasına neden olabiliyor. Buna karşılık, eğer siz de bir an önce tatile ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, aslında patrondan izin almak için bu kadar fazla endişe etmenize gerek olmadığını bilmelisiniz. Çünkü patronunuzun size izin vermesi için, yalnızca birkaç küçük ipucunu takip etmeniz yeterli olacak.

Ofis arkadaşlarınızın da patrondan bir an önce izin almanın yollarını aradığı, tatil için en ideal, cıvıl cıvıl bir dönemin yaklaştığı şu günlerde, elinizi çabuk tutun ve patrondan izni bir çırpıda koparın. Eğer, henüz bunu nasıl yapacağınız konusunda bir yöntem belirlemediyseniz, gelin patrondan izin almak için işinizi kolaylaştıracak 3 ipucunu birlikte gözden geçirelim…

1- Erkenden haber verin

Tatil için planlar yapmaya başladığınızda, patronunuza tatile çıkmak istediğiniz dönemi iş yoğunluğuna ve şirketteki pozisyonunuzun oluşturduğu koşullara göre önceden haber verin. Eğer, çok yoğun tempoda ve aylar öncesinden planlanarak ilerleyen bir sisteminiz varsa, görevinizi devredebileceğiniz, işlerin aksamayacağı bir dönemi belirleyerek, örneğin birkaç ay erkenden haber vermeniz daha doğru olacaktır. Böylece, şirketteki işleri aksatmak istemediğinizi, patronunuz açıkça görecektir.

2- Çözüm önerileriyle gidin

Patronunuzdan izin isterken, öne sürebileceği mazeretleri önceden düşünerek, alternatif çözüm önerileri geliştirin. Yerinize bakabilecek, projelerinizi devam ettirebilecek takım arkadaşlarınızı belirleyin. Herhangi bir acil durumda sizin bulunduğunuz yerden nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda patronunuzu bilgilendirin. Tatilinizi planlarken, aynı zamanda işin aksamaması için de fikirler ürettiğinizi gören patronunuz, bu şekilde size izin vermek konusunda daha olumlu davranacaktır.

Tatile çıkmak için patrondan kolaylıkla izin almanın 3 yolu

3- Çalışabileceğiniz diğer tatil günlerini öne sürün

Tatil için izin istediğiniz dönemin ardından, bir başka arkadaşınız izne ayrıldığı takdirde onun işlerini üstlenebileceğinizi öne sürerek, size izin vermesinin karşılığını fazlasıyla alacağını hissettirmeniz, patronunuza motivasyon sağlayacaktır. Özellikle yakın zamanda düğün, nişan ya da doğum nedeniyle izne ayrılacak bir arkadaşınız varsa, onu işaret ederek, izinli olduğu dönemdeki görevlerini devralabileceğinizi söyleyebilir, güven sağlayabilirsiniz.

Tatil için patronunuzdan izin almayı gözünüzde büyütmeyin. Bir an önce tatil planlarınızı yapmaya başlayın ve kendinize güvenerek, patronunuzun karşısına çıkmakta daha fazla gecikmeyin. Erkenden yapacağınız tatil planlarınız, üstelik size erken rezervasyon fırsatlarından yararlanma avantajı da sağlayacak. CoralTatil ile en uygun ödeme koşullarına sahip olabileceğiniz, birbirinden cazip otel ve tur seçeneklerini inceleyin; patronunuzdan izin alıp, planlarınızı hayata geçirmeye başlayın. Bomba gibi bir tatil sezonu sizleri bekliyor olacak.