Tatil fotoğraflarınızın sosyal medyada daha fazla beğeni alması için 5 ipucu

Sosyal medya, artık hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Daha fazla bilgiye ulaşabilmenin bir yolu olduğu kadar, aynı zamanda insanlara yeni uğraşlar da kazandıran sosyal medya, özellikle pek çok kişiye fotoğrafı sevdirdi. Artık sosyal medya kullanıcılarının önemli bir kısmı, sosyal medya platformlarını fotoğraf paylaşımı için kullanıyor. Elbette, bu fotoğrafların büyük bir çoğunluğunu da tatil fotoğrafları oluşturuyor. Birbirinden renkli anları ölümsüzleştiren, unutulmaz tatil tecrübelerini belgeleyen bu fotoğraflar, Instagram, Pinterest, Tumblr ve daha pek çok sosyal medya sitesinde, takipçilerin en çok beğendiği fotoğraflar arasında yer alıyor. Eğer sosyal medyayı aktif kullananlardan biriyseniz, siz de özenle çektiğiniz tatil fotoğraflarınızın daha fazla kişi tarafından fark edilmesini ve daha fazla beğeni kazanmasını istiyor olmalısınız. Ancak, fotoğraflarınızın daha fazla beğeni almasını istiyorsanız, fotoğrafta standartlarınızı yükseltmeniz gerekiyor.

Fotoğraf çekmek, elbette herkesin profesyonel olduğu bir konu değil. Buna karşılık, bazı püf noktalarına dikkat ederek, siz de beğeni toplayacak fotoğraflar çekebilirsiniz. Dilerseniz, gelin birlikte muhteşem tatil fotoğrafları için 5 önemli ipucuna bir göz atalım…

1- Kendi orijinal fonunuzu oluşturun

Tatil fotoğraflarında dikkati çeken ve popüler olan yöntemlerden biri de kuşkusuz ki selfie (özçekim). Tatilde eğlenceli ya da romantik anları ölümsüzleştirmek, aynı zamanda bulunulan tatil destinasyonuna dair detaylar paylaşmak için kullanılan bu yöntem için artık selfie çubuğu da fotoğraf tutkunlarının işini kolaylaştırıyor.

Ancak, burada asıl dikkat edilmesi gereken konu, selfie çekerken, bulunduğunuz tatil bölgesinde, kendinize orijinal bir fon oluşturmanız. Bu, capcanlı renkleriyle fotoğrafı güzelleştirecek olan begonviller ya da muazzam bir deniz manzarası olabilir. Ya da o anda gezmekte olduğunuz, arnavut kaldırımlı, eski yapılarla çevrili dar bir sokağı ortalayacak şekilde fotoğraf çekileceğiniz kişilerle kadrajlayabilirsiniz. Çünkü çok yakından çekileni, bulunulan yere dair detaylar içermeyen selfie’ler diğerlerine oranla daha az beğeni alabiliyorlar. Dolayısıyla, fotoğraflar için şunu söylemek mümkün: Ne kadar detay, o kadar beğeni.

2- Filtresiz hayat, çok rahat

Instagram başta olmak üzere, çeşitli fotoğraf düzenleme uygulamaları, her ne kadar bazen çok işe yarasalar da, aslında karelerin doğallığını kaybetmesine de neden olabiliyor. Bu nedenle, ışığı ya da flaşı doğru kullanarak, filtreye ihtiyaç duymayacağınız fotoğraflar yakalayabilir, takipçilerinizin de o doğallığı fark ederek, fotoğrafınızı beğeni yağmuruna tutmasını sağlayabilirsiniz.

Tatil fotoğraflarınızın sosyal medyada daha fazla beğeni alması için 5 ipucu

Özellikle, doğa ve çok renkli fotoğraflarda, renklerin canlılığını filtresiz olarak elde edebilirseniz, “#nofilter#” etiketini kullanarak, yurt içi ve yurt dışında pek çok fotoğrafsevere çektiğiniz kareyi ulaştırarak, beğenileri artırabilirsiniz.

3- Sofra fotoğrafları için de “o an” vardır

Fotoğrafa gönül veren ve fotoğrafla teknik olarak ilgilenenler de bilirler ki doğa, yemek, doğum, kısacası fotoğraf için tüm alanlarda “o an” fotoğrafları vardır. Bu, özellikle son yıllarda sofraların ve yenen yemeklerin fotoğraflarını çekmekten keyif alanları da ilgilendiriyor. Yemek için “o an” nasıl olabilir diye düşünebilirsiniz. Ancak, bir yemek için de ilk fırından çıktığı ya da önünüze sıcak servis edildiği, sosunun üzerine ilk döküldüğü ya da çataldaki o ilk lokmanın taptaze renkleri de yemek için “o an” fotoğrafları olarak değerlendirilir.

Eğer siz de yemek/sofra fotoğrafları çekmekten keyif alıyorsanız objektifinizi yaklaştırın ve tatilinizde karşılaştığınız dünya mutfaklarından orijinal yemeklerin en güzel fotoğraflarını çekmeye başlayın.

4-  Hareketli fotoğraflarla anılarınız daima canlı

Tatilin pek çok hareketli anını, bu unutulmaz tatili ölümsüzleştirirken yeterince karelere yansıtamayabiliyoruz. Ancak, özellikle profesyonel fotoğraf makineleriyle, siz de çocuğunuzun havuza neşeyle atladığı, ailecek denizde eğlendiğiniz, kahkahalarla güldüğünüz, dans ettiğiniz anları makinenizi seri çekime ayarlayarak, en güzel kareyi yakalayabilirsiniz.

Tatil fotoğraflarınızın sosyal medyada daha fazla beğeni alması için 5 ipucu

5- Yaşadığınız anların duygu yoğunluğunu yansıtın

Her tatil anısının kendine özgü duyguları olur. Bu nedenle, bazen kendimizi bir an hissettiğimiz bir duyguyla, o duyguyu daha önce nerede yaşadığımızı hatırlamaya çalışırken buluruz. Kısacası tatilden geriye, koku hafızasına kaydedilmiş kokular gibi duygular kalır.

Eğer bu duyguları daima hatırlamak ve o tatilde yaşadığınız romantizmi, sevinci, eğlenceli anları karelere yansıtmak istiyorsanız, kendinize yaşadığınız andan detaylar seçin. Bu, gittiğiniz destinasyonda katıldığınız bir festivalde kollarını havaya kaldırarak şarkılara eşlik eden kalabalıktan ya da havada uçuşan rengarenk balonlar ve onlara bakarak gülümseyen insanların oluşturduğu bir kare olabilir. Aynı şekilde, balayı için bulunduğunuz destinasyonda deniz kenarında elele gün batımında yürüyüşünüz ya da yemyeşil bir doğa manzarasına karşı otururken masada duran kahve kupalarınız, bu duygu yoğunluğunu çarpıcı bir şekilde ortaya koyabilir.

Siz de tatilden unutulmaz anlarınızı takipçilerinizle paylaşırken, yaşadığınız tatil tecrübesini onlara aktarabilecek en güzel fotoğrafları, bu 5 ipucunu takip ederek oluşturabilirsiniz. CoralTatil ayrıcalıklarıyla çıkacağınız yurt dışı turlar, kültür turları ya da konaklayacağınız birbirinden lüks yurt içi oteller, bu benzersiz kareler için sizlere geniş birer alan tanıyacak. Yepyeni tatil anıları için siz de bir an önce rezervasyonlarınızı yaptırın.