Sömestr tatilini hasta geçirmemek için sağlık ipuçları

Ailecek geçirebileceğiniz, mis gibi bir sömestr tatili var önünüzde. Tatil planlarınızı belki de çoktan yaptınız. Muhteşem bir tura katılmak ya da dinlendirici, sakin bir otelde tatilinizi geçirmek için hazırlıklar yapıyor olabilirsiniz. Ancak, sömestr tatiline sayılı günler kala ya da tatilin henüz ilk günlerinde hasta olmak tüm bu planları alt üst edebilir.

Hayalini kurduğunuz tatili, yatak döşek otel odasında geçirmeyi elbette hiç istemiyorsunuz. Ama maalesef soğuk kış günlerinde bu hiç de sürpriz bir durum değil. Zaman zaman nasıl olduğunu anlamadan üşütebiliyoruz. Bu nedenle siz siz olun, önlemlerinizi baştan alın.

Hayallerinizdeki gibi bir sömestr tatili geçirmek için yalnızca bazı sağlık ipuçlarını değerlendirmeniz yeter. Üstelik, bu ipuçlarını sevdiklerinizle paylaşarak, onları da hastalıklara karşı koruyabilirsiniz. Çünkü tatilde bir kişi hastalandığı zaman, herkesin keyfi kaçıyor ve kimse ne gezmek ne de aktivitelere katılmak istiyor. Dolayısıyla, bu sağlık ipuçlarından ailece yararlanmanız, sömestr tatiliniz için hastalıklara karşı koruyucu kalkanınız olabilir.

İşte o ipuçları…

Grip aşısı olmak

Akla gelebilecek en basit ve genel olarak etkili çözümlerden biri grip aşısı olmak. Grip aşısı, belli başlı grip virüslerine karşı sizi korumak için bağışıklığınızı güçlendirir ve o virüslere karşı sizi korur.

D vitaminini doğal yollarla almak

C vitaminin yanı sıra D vitamini de bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi hastalıklardan koruyor. D vitamininin ana kaynağı güneş. Ancak, kışın kendisini pek göremediğimiz için başka yollarla, kemik dokusunu güçlendiren D vitamini almamız gerekebiliyor. Peynir, tereyağı, yumurta ve yağlı balıklar D vitamini içeren besinler arasında yer alıyor.

Taze sebze ve meyve tüketmek

Doğal hayat adeta bizi her türlü hastalığa karşı korumak için çalışıyor. Taze fesleğen, pişmiş brokoli, kurutulmuş nane ve keten tohumu gibi özellikle Omega 3 içeren bitkiler, grip ve soğuk algınlığına karşı direnç kazanmanızı sağlayabilir.

Sömestr tatilini hasta geçirmemek için sağlık ipuçları

Düzenli spor yapmak

Spor yapmak her ne kadar terlemek, üşümek ve hasta olmak gibi zincirleme bir durumu akla getirse de kan dolaşımınızın hızlanmasıyla bağışıklığınıza destek verir. Düzenli spor yapmak sayısız hastalığa karşı dirençli olmamızı sağlıyor. Grip ve soğuk algınlığı da bu hastalıkların başında geliyor.

Bol bol sıvı almak

Başta, günde yaklaşık en az 8 bardak su içmek olmak üzere, taze sıkılmış meyve suları ve bitkisel çaylar, sıvı kaybına bağlı olarak bağışıklık sisteminizin zayıflamasına engel olur.

Tuzlu sudan yararlanmak

Tuzlu suyu burnunuza çekerek, burnunuzu temizlemeniz burun içerisindeki mikroplardan kurtulmanızı sağlar. Bunun için bir bardak su için bir çay kaşığı tuz eklemeniz yeterli.

Siz de sevdiklerinizi ve kendinizi hastalıklara karşı koruyarak, tatillerinizi gönül rahatlığıyla geçirebilmek için sağlık ipuçlarını değerlendirmeyi unutmayın. Eğer hala sömestr tatili için plan yapmadıysanız CoralTatil’in sunduğu tatil seçeneklerine göz atmayı da unutmayın!