Seyahat sırasında acil durumlara ne kadar hazırlıklısınız?

Aylardır hayalini kurduğunuz seyahat için bavullarınızı günler öncesinden hazırladınız, biletinizi pasaportunuz ile birlikte çantanıza koydunuz, gezmek, eğlenmek ve bol bol uyumak için oldukça hazır görünüyorsunuz. Aklınızdan geçen en son şey ise karşılaşabileceğiniz can sıkıcı acil durumlar.

Aslında seyahat sırasında oluşabilecek acil durumlar hakkında bu kadar az düşünen sadece siz değilsiniz. Sizin gibi birçok seyahat sever öncelik listesine acil durumlar karşısında ne yapması gerektiğini yazmıyor. Ancak hastalık, kaza, doğal afet, savaş gibi birbirinden farklı şekillerde karşılaşabileceğimiz acil durumlar uzun süredir planladığınız seyahatin unutmak isteyeceğiniz kötü bir anı olmasına neden olabiliyor.

Dolayısıyla oluşabilecek acil durumlar için küçük önlemler alarak karşılaşacağınız potansiyel tatsız durumların önüne geçmeniz oldukça kolay. Gelin birlikte acil durumlara karşı hazırlıklı olmak için izlenmesi gereken yöntemleri inceleyelim…

Varacağınız destinasyonla ilgili bilgileri edinin

Yola çıkmadan önce gideceğiniz destinasyonla ilgili bilgi edinmek, seyahat sırasındaki ihtiyaçlarınızı önceden belirlemek, karşılaşılacak sorunları en aza indirebilir. Örneğin seyahatiniz sırasında bir hırsızlık olayı yaşadınız ve pasaportunuz ve cep telefonunuzun da içinde bulunduğu çantanızı kaybettiniz. Yapmanız gereken bulunduğunuz destinasyondaki konsolosluk ile irtibata geçerek sorunu çözmek. Eğer yolculuk öncesinde konsolosluk adres ve telefonlarını yazdığınız kağıt yanınızda ise yaşadığınız panikle konsolosluk arama derdini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bunun yanı sıra gıda zehirlenmesi, yaralanma, kaza gibi durumlar için bulunduğunuz bölgedeki hastanelerin listesini seyahat öncesinde yapmak da olası acil durumlar için size fayda sağlayabilir.

Seyahat sırasında işinize yarayacak kişisel bilgileri ezberlemeye çalışın

Evinizde ayaklarınızı uzatıp televizyona bakarken iş adresiniz, ev telefonunuz ya da ailenizin ev adresi gibi iletişim bilgilerinin ezberinizde olup olmadığını kontrol etmeyebilirsiniz. Ancak farklı bir ülkeye gittiğiniz de tam olarak aklınızda yer etmemiş olan kişisel bilgiler sorun yaşamanıza neden olabilir. Ev adresinizi, telefonunuzu, olumsuz durumlarda irtibata geçilecek kişilerin bilgilerini aklınızda tutmanız acil durumlarda gerekli olabilir.

Seyahat sırasında acil durumlara ne kadar hazırlıklısınız?

Yapacağınız seyahatle ilgili yakınlarınıza bilgi verin

Gideceğiniz yeri yakınlarınıza söylemeyip, vardığınızda oradan sevdiklerinize telefon ederek onlara sürpriz yapmanız şaşırtıcı olabilir. Ancak bu durum potansiyel acil durumlarda yakınlarınızın sizinle iletişime geçme olasılıklarını azaltabilir.  Dolayısıyla, aileniz ve yakın arkadaşlarınıza gittiğiniz ülkeyi, yaptığınız gezi programını göndererek yerinizi detaylı bir şekilde bildirmenizde fayda var.

Başınızı belaya sokacak durumlardan uzak durun

Eğer gittiğiniz şehrin en güzel meydanında kahvenizi yudumlarken, ufak çapta bir protesto ile karşılaşırsanız, kalabalığa katılmaya hevesli olan özgür ruhunuza bir dur deyin. Protesto, gösteri gibi kalabalıkların içerisinde yer alırsanız, içinde bulunduğunuz kalabalık ile kendinizi polis merkezinde bulabilirsiniz. Arkadaşlarınıza anlatacağınız kötü bir anınızın olmasını istemiyor ve güvenliğinize önem veriyorsanız bu gibi durumlardan uzak durmanız gerekebilir.

Alacağınız küçük önlemler, acil durumlar karşısında hazırlıklı olmanızı sağlayabilir. Görmeyi istediğiniz destinasyonlar için seyahat planlaması yaparken CoralTatil fırsatlarına bakmayı unutmayın.