Schengen vizesi almak isteyenler için 10 önemli ipucu

Tatil, iş, eğitim ve birçok sebeple yurt dışına çıkmak isteyenlerin pek çok Schengen vizesi almak konusunda epeyce zorlanıyor. CoralTatil’in hazırladığı Schengen vizesi ile ilgili işinizi kolaylaştıracak pratik ipuçları sayesinde Avrupa Birliği üyesi birçok ülkeyi görmenizi sağlıyor…

İşte Schengen vizesi almak isteyenler için 10 önemli ipucu….

1– Öncelikle gideceğiniz ülke için seyahat tarihiniz ile örtüşen bir bilete sahip olmanız Schengen vizesi almanız için neredeyse şart!

2- Yurt dışında yaşayan bir tanıdığınız tarafından o ülkeyi ziyaret etmeniz için davet edildiyseniz bu belgeleri iyi koruyun. Belgelerin kaybolması işleri zorlaştırabilir. Çünkü Schengen vizesi alırken hangi sebeple yurt dışına çıktığınız çok önemli.

3- Size yazılı olarak gelen davetiyede gidiş ve dönüş tarihlerinizin belirtilmiş olmasına önem gösterin.

4- Mutlaka gideceğiniz ülkenin Başkonsolosluğu’na ya da Büyükelçiliği’ne başvurun. Aslında gitmeyi düşünmediğiniz ama kolay vize alacağınızı düşündüğünüz bir ülkenin konsolosluğuna başvurmak pek de iyi bir fikir değil. Dosyanızdaki İstanbul – Hamburg uçak bileti fotokopisi veya Hamburg’da bir otelin rezervasyon bilgilerinin bulunması örneğin Fransız Konsolosluğu’nda işinizi kolaylaştırmak yerine zorlaştırabilir.

Schengen vizesi almak isteyenler için 10 önemli ipucu

5- Vize formlarının istenilen sırada dosyalanmış ve düzenlenmiş olduğuna dikkat edin.

6- Çektireceğiniz biometrik fotoğraf için üzerinizdeki kıyafet ile pasaportunuzda yer alan fotoğraftaki kıyafetin aynı olmamasına  dikkat edin. Özellikle kadınların saç rengindeki değişiklikler sorun olabilir.

7- Seyahat sağlık sigortasını 1 yıllık yaptırın. Bir haftalık tatil için bile gidiyor olsanız, Schengen ülkeleri için bu ayrıntı önemli.

8- Vize başvurusu esnasında vize harcı öderken yanınızda mutlaka Euro bulundurun.

9- Eğer bir firmayı temsilen gidiyorsanız firmanın imza sirküleri ile konsolosluğa ya da büyükelçiliğe başvuru yaptığınızda kullanılan imzanın aynı olduğundan emin olun.

10- Eğer iş için Schengen vizesine başvuruyorsanız SSK dökümünü ve çıktısını alarak gitmeniz vize almanızı kolaylaştıran bir diğer husus.

Gerekli evrakları tamamladığınızda Schengen vizesi almak sanıldığı kadar zor olmayabilir. Vizenizi aldıktan sonra en uygun yurtdışı turları için CoralTatil yanınızda.