Sağlıklı bronzlaşmak isteyenlerin bilmesi gereken 6 ipucu!

Yaz geldi mi “en bronz olma” yarışı da beraberinde başlar. Halbuki bronz bir tene sahip olacağım diye bilinçsizce güneş altında saatlerce yatmak yapılan en büyük hatalardan biri. Çünkü sağlıklı bronzluk elde etmek aslında hiç de zor değil! Beyaz tenliler kızarmasın, esmerler kavrulmasın; canımız yanmadan bronzlaşalım diyenleri duyar gibiyiz.

Moda dergilerinden fırlamış gibi; fit bir vücut ve ipeksi bir bronzluğa sahip olmayı kim istemez ki? Fit bir vücuda sahip olmak için tabii ki düzenli olarak spor yapmak ve beslenmemize dikkat etmek şart, evet. Bronz bir vücuda sahip olmak içinse mümkünse güneş banyosu yapmak, değilse ya bronzlaştırıcı krem kullanmak, ya da solaryuma girmek birer seçenek olabilir.

“Bronzluğumu sımsıcak güneş ışınlanırıyla elde ederim” diyenlerdenseniz size bazı tavsiyelerimiz var. Sizin de bildiğiniz gibi artık öyle güneşin altında saatlerce yatmak pek de sağlıklı değil. Çünkü bu durum güneşin zararlı ışınlarına daha uzun süre maruz kalmanız anlamına geliyor. Peki sağlıklı bronzlaşabilmek için, klasik kural olan “saat 10:00-15:00 saatleri arasında güneşe çıkmamak” dışında neler yapmak gerekiyor biliyor musunuz?

İşte sağlıklı bronzlaşmak isteyenlerin bilmesi gereken 6 ipucu!

1- SPF ve UVA yardımınıza koşuyor

Güneşten korunmada günlük koruyucu kremlerin kullanılması sabah kahvaltısı yapmak kadar önemli. Bu yüzden güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce SPF 50 faktörlü ürünlerin kullanılması öneriliyor. Kremleri seçerken hem UVA, hem de UVB’ye karşı etkili olmasına dikkat etmenizde fayda var. Deniz veya havuz kenarındaysanız suya girip çıktıktan sonra kremlerin etkisini kaybedeceğini hesaba ktarak, gün içinde sık sık krem sürmelisiniz.

2-Güneş kremi kullananlar, güneş gözlüğü ve şapka da kullanmalılar

Koruyucu kremlerin yanı sıra güneş gözlüğü ve şapka kullanmak da sizi güneş ışınlarından koruyacaktır. Özellikle kaliteli bir güneş gözlüğü, gözünüzü sağlıksız güneş ışınlarından korur.  Ayrıca çocuğunuzun da güneş gözlüğü kullanması çocuğunuzun sağlığı açısından oldukça önemli.

3- Bebeğiniz varsa daha da dikkatli olun

6 aydan küçük bebeğinizi mümkün olduğunca az güneş altında tutun. Güneşten korunmaya, erken yaşlarda başlanması gerektiğini unutmayın. Bir şapka ya da güneş gözlüğü kullanması bebeğinizin güneşten korunmasına yardımcı olacaktır.

4- Parfüm ve deodorant sorunsalı

Koruyucu kremi sürmeden önce parfüm, deodorant sıkmamanız, hatta makyaj yapmamanız tavsiye ediliyor. Çünkü bu ürünler koruyucu kremin etkisini azaltıyor.

5- Giyime kuşama dikkat

Mümkün olduğunca açık renkli giysiler giyinmenizde fayda var. Özellikle öğle saatlerinde güneş ışınlarının en dik olduğu zamanlarda sizi güneşten koruyacak kuyafetler tercih etmelisiniz. Böylece güneşte gerilmiş teninizi rahatlatmış ve ferahlatmış olursunuz.

6- Kadınlar maske yapmalı

Sağlıklı bronzlaşmadan önce ölü hücrelerden arınmanızda fayda var. Çünkü güneş ışınları, deniz, havuz gibi nedenlerle yazın cilt daha fazla kurur, bu yüzden de nem ve bakıma daha fazla ihtiyaç duyar. Özellikle yazın evde uyguladığınız günlük bakımınızın yanı sıra, haftada en az 1-2 kez nem maskesi de uygulayın. Kullandığınız koruyucu krem ve bronzlaştıncılar; cilt altında birikerek ölü tabakanın oluşmasına neden olur. Bu yüzden sık sık nem maskesi ve peeling yapmaya özen gösterin ki bütün vücudunuz eşit renkte bronzlaşsın. Verdiğimiz ipuçları sayesinde sağlıklı bronzlaşabilmeniz mümkün. Nerede bronzlaşırım diyorsanız da CoralTatil sizi binlece tatil alternatifinden birini seçmeye, güneşin, denizin ve kumun tadını çıkarmaya davet ediyor. En güzel yaz tatili fırsatlarını kaçırmayın!