Rahat bir seyahat için doğru valizi seçmenizi kolaylaştıracak 3 ipucu

Günler süren araştırmalardan sonra tatil rotanızı belirliyor, otel rezervasyonlarını yaptırıyor ve uygun fiyatlı seyahat biletlerini alıyorsunuz. Buraya kadar her şey kusursuz bir biçimde ilerliyor. Ta ki seyahat öncesi kriz olarak düşünülen valiz hazırlama sürecine kadar… Acaba eşyalar sığacak mı? Valizin tekerleği beni yarı yolda bırakacak mı? Valizin ağırlığı zaten kısıtlı olan bagaj ağırlık hakkını aşacak mı? Bunun gibi birçok soru sanki bavulun bulunduğu dolabın kapağını açar açmaz dışarı çıkıyor ve zihninizi karıştırıyor.

Aslında tüm bu soruları ortadan kaldırmak için yapılması gereken basit bir şey var, o da doğru valizi seçmek. Yapacağınız doğru valiz tercihiyle aylardır planladığınız tatile kuş gibi özgür çıkabilir ve kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

Gelin, seyahate mutlu ve huzurlu başlamanızı sağlayan doğru valizi tercih etmek için dikkat etmeniz gerekenleri birlikte inceleyelim…  

1- En uygun valiz boyutunu seçmek

Yapacağınız seyahatin süresi, kullanılacak olan ulaşım aracı gibi unsurlar valiz boyutunun değişmesine neden olabilir. Örneğin gideceğiniz rota kıta atlamanızı gerektirecek kadar uzak ise kullanacağınız ulaşım aracı mecburen uçak olacak ve seyahatinizin süresi de bu uzun mesafeli uçuşa paralel olarak uzayacak. Bu noktada, hem uçak içinde bulunduracağınız bir valiz hem de bagaj olabilecek daha büyük boyutlarda bir valiz işinizi görebilir. Uçak içine alacağınız valizin de belirli ölçü ve ağırlık sınırları içerisinde olması gerekiyor. Toplamda 8 kiloyu aşan ağırlıklar uçak içine alınmayacağı gibi her artan kiloyla birlikte valizi baş üstü dolabına kaldırıp yerleştirmek de zorlaşıyor.

Eğer daha kısa süreli bir seyahat planladıysanız ve kara ya da deniz yolunu tercih edecekseniz valiz boyutlarınız da küçülebilir. Ufak bir hafta sonu kaçamağı için kocaman bir valiz tercih etmek yerine küçük bir el valizi ya da sırt çantası hafif bir yolculuk yapmanızı sağlayabilir.

2- Farklı renkte valizler ya da ayırt edici işaretler kullanmak

Havaalanında ya da terminallerde beklerken genellikle siyah ve koyu renkli valizlerin tercih edildiğini gözlemliyoruz. Eğer yanınıza alacağınız valizi siyahtan farklı bir renkte seçerseniz hem bavulun başka bir valizle karıştırma riski azalır hem de kendi valizinizi bulmanız kolaylaşır. Rahat bir seyahat için doğru valizi seçmenizi kolaylaştıracak 3 ipucu Ayrıca, valiz renginde siyahtan vazgeçmeyi düşünmüyorsanız, valiz üzerine ufak kırmızı bir kurdele ya da renkli bir isim etiketi takarak valizinizi tespit etmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

3- Kumaş mı plastik mi?

Kumaş valizleri, neredeyse seyahatin var olduğu günden bu yana sık sık görüyoruz… Son yıllarda bu valizlere ilave olarak bir de sert yüzeyli plastik valizlerle karşılaşıyoruz. Dışı sert ve plastik olan bu tip valizlerin formunu kaybetmesi oldukça zor, dolayısıyla valizinizin dış darbelere karşı korunmasını kolaylaşıyor. Seyahat ettiğiniz yerden hatıra olarak aldığınız bir süs eşyasının kırılma ihtimali sert yüzeyli valizler sayesinde ortadan kalkıyor.

Kumaş valizler ise daha kısa yolculuklarda yanınızda daha az eşya olacağı zaman kolaylıkla tercih edilebilir. Bu tip valizlerde de dayanıklı kalın örgü kumaşları seçerek valizinizin kopmasına ya da delinmesine engel olabilirsiniz. Siz de bu ipuçlarını değerlendirerek seyahatlerinizin sorunsuz geçmesini sağlayabilirsiniz.

Seyahatinizi planlarken, CoralTatil ile en uygun seçeneklere göz atmayı da unutmayın.