Porsuk Çayı’nı bir kolye gibi boynunda taşıyan Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir

İlk çağlardan günümüze kadar pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve bu uygarlıkların izlerini günümüze kadar başarıyla korumuş olan, Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını taşıyan Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi’nin modern şehirlerinden biri.

Türkiye’nin yakın tarihinde “ilk”lerin şehri olmasıyla birlikte, önemi gittikçe artan bu şehir, ilk Köy Enstitüsü’nün açıldığı, filmlere de konu olan ilk Türk otomobili Devrim’in üretildiği ve ilk Temyiz Mahkemesi’nin açıldığı şehir olmak gibi daha pek çok ilklere şahit oldu. Tüm bu yaşanmışlıklara rağmen Eskişehir hâlâ, Porsuk Çayı’nı kolye gibi boynunda taşıyan bir kız kadar genç ve güzel.

Siz de bu modern, dinamik ve ülkemizin tarihi açıdan en önemli şehirlerinden biri olan Eskişehir’i daha yakından tanımak istiyorsanız, CoralTatil ile Eskişehir turu seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Bir Osmanlı masal diyarı Odunpazarı ve huzur veren Porsuk Çayı

Ülkemizde evleriyle meşhur semtlerinden biri olan Odunpazarı, Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar korunan eski evleriyle adeta bu dönemin yaşanmaya devam ettiği bir masal diyarı gibi görünüyor. Cumbalı ve birbirine yakın evleri, dar sokakları ve ahşap süslemeleriyle sizi çok eskilere götürecek olan Odunpazarı evleri, arkalarında küçük bahçeleri olan, en fazla 3 katlı yapılar olarak tasarlanmış.

Günümüzde aslına sadık kalınacak şekilde bu evlerin yenileri tasarlanarak, Osmanlı mimarisini yaşatmaya yönelik çalışmalar devam ediyor. Siz de bu bölgeyi ziyaret ederek, Osmanlı Dönemi’nin geleneksel havasını soluyabilirsiniz.

Porsuk Çayı’nı bir kolye gibi boynunda taşıyan Türk Dünyası Kültür Başkenti EskişehirEskişehir’in bir diğer önemli turizm bölgesi de Kütahya Ovası’ndan gelerek, nazlı nazlı Eskişehir boyunca süzülen Porsuk Çayı. Eskişehir’i genç ve güzel bir kıza dönüştüren, kıymetli bir kolyeyi anımsatan Porsuk Çayının etrafı, görsel olarak Avrupa kentlerine benzeyen peyzaj çalışmaları ve tekne turları ile ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor. Dilerseniz siz de Porsuk Çayı’nda tekne turuna katılarak, şehre Porsuk Çayı tarafından bakabilirsiniz.

Porsuk Çayı’nı bir kolye gibi boynunda taşıyan Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir

Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesi ve hayallerin gerçeğe dönüştürüldüğü lületaşı

Türkiye’nin ilklerine sahne olan Eskişehir’de bu ilklerden biri de Çağdaş Cam Sanatları Müzesi. Odunpazarı’nda bulunan bu müze, 2007’nin sonlarına doğru sanatseverlerin beğenisine açıldı. Bu müzede, yaklaşık 40 cam sanatçısının eserleri sergileniyor. Üstelik, burada dünyanın dört bir yanından cam sanatçılarının eserlerine rastlamak mümkün. Polonya, Almanya ve Japonya, bu ülkelerden yalnızca birkaçını oluşturuyor. Eskişehir’i gezen sanatseverlerin uğramadan geçmediği bu müzeyi, siz de ziyaret edebilirsiniz.

Eskişehir’de geleneksel sanatlara oldukça fazla önem veriliyor. Günümüzde süs eşyası olarak kullanılan, ancak aslında milattan önceki dönemlerden beri farklı amaçlarla kullanıldığı bilinen lületaşı, bu bölgede işçiliğinin yoğun bir şekilde devam etmesinden dolayı “Eskişehir taşı” olarak da anılıyor. Şehrin bazı bölgelerinden çıkarılan lületaşı, ince işçilik gözetilerek süs eşyası haline getiriliyor. Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği bu eşyalarda, farklı figürler ve insan tasvirlerine rastlamak mümkün.

Porsuk Çayı’nı bir kolye gibi boynunda taşıyan Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir

Siz de ilk’lerin şehri Eskişehir’i görmek ve daha yakından tanımak istiyorsanız, CoralTatil ile Eskişehir turu alternatifine bir göz atın.