Muhteşem doğası ve benzersiz kültürüyle hey gidi Karadeniz!

Ülkemiz, ilk çağlardan günümüze kadar taşınan, derin bir tarihin izlerini taşıyor. Ayrıca, dört mevsimin yaşanabildiği, ılıman iklim kuşağında bulunmasıyla avantajlı bir konumda bulunmanın da ayrıcalıklarına sahip. Tüm bu özellikleriyle Türkiye, turizmin tüm bölgelerimizde gelişmesine ve sürekliliğine olanak sağlıyor. Yalnızca tarih ve iklim koşulları değil, kültür turizminin de ön planda olduğu ülkemizde Karadeniz, bu anlamda öne çıkan bölgelerden biri.

Her yıl dünyanın ve ülkemizin çeşitli yerlerinden gelen yerli ve yabancı turistleri, doğası, kültürü ve tarihiyle etkisi altına alan Karadeniz Bölgesi misafirlerini; yeşile, muhteşem ezgilere ve gurme lezzetlere doyuruyor. Siz de ilk fırsatta ülkemizin bu göz alıcı kültürünü keşfedebilirsiniz. Sinop’tan Batum’a kadar Karadeniz Bölgesi’nin en önemli yerlerini ziyaret edebilir, bölgeye ilişkin farklı tecrübeler edinebilirsiniz. Çarpıcı hikayeler, büyüleyici yapılar ve unutulmaz manzaralar eşliğinde geçecek Karedeniz turları CoralTatil’de sizleri bekliyor…

Tarihi Orta Çağa uzanan bir yeşil şehir: Artvin

Artvin, tarihi Orta Çağa kadar uzanan ve hala yaygın olarak Kafkas dillerinin bir uzantısı olan Lazca’nın konuşulduğu köyleri, yeşilin en güzel tonları, suların en berrak haliyle önünüze serildiği bir şehir. Türkiye’de önemli kültür – sanat etkinliklerinin gerçekleştirildiği ve okuma oranının en yüksek olduğu şehirlerden biri olarak da öne çıkan Artvin’de, dünyanın en hızlı akan ve en derin nehirlerinden biri olan Çoruh Nehri’nin kıyısında gezebilir, bu doğal güzelliği seyredebilirsiniz.

Erzurum’un Mescid Dağı’ndan doğup, Artvin Yusufeli’ne, oradan da Artvin, Borçka ve Batum’u ziyaret ederek Karadeniz’e dökülen Çoruh Nehri, bu bölgede zorlu rafting etaplarına sahip bir akarsu olarak biliniyor.

Artvin’in Borçka ilçesine geldiğiniz zaman, burada Gürcü, Arap ve hatta Bizans izlerini görmeniz mümkün. Osmanlı’nın ilerleyen dönemlerinde Lazistan Sancağı olarak kayıtlara geçen Borçka, Aralık köyü sınırlarında bulunan Karagöl ile biliniyor. Kalaskur Deresi’nin akarsu özelliğini yitirmesiyle ortaya çıkan Karagöl, kapkara ve engin bir deniz görüntüsü sergiliyor. Bir orman denizi gibi ifade edilen Karagöl, muhteşem manzarası ve bozulmamış doğal habitatı ile sıkça yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Muhteşem doğası ve benzersiz kültürüyle hey gidi Karadeniz…Çayın anavatanı Rize

Gürül gürül akan dereleri, puslu dorukları, su kemerleri ve daha pek çok göz alıcı detaylarıyla, adeta bir Karadeniz masal şehri olan Rize, dünyanın dört bir yanından adrenalin tutkunlarını kendisine çeken, hırçın Fırtına Deresi ile biliniyor. Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Fırtına Deresi, tehlikeli parkurlarıyla rafting’i heyecan dolu bir aktiviteye dönüştürüyor. Katıldığınız Karadeniz turu kapsamında bu doğa harikası derenin kenarında öğle yemeği yiyebilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Çamlıhemşin’de yer alan ve Türkiye’nin yayla turizminde en önemli yerlerinden biri olarak bilinen Ayder Yaylası da bir doğa harikası olarak görenleri kendine hayran bırakıyor. Kayın ve ladin ağaçlarıyla bezeli, muazzam bir doğal güzellik olan Ayder Yaylası’nda bir kaplıca da bulunuyor. 1900’lü yılların başında dinlenme yeri olarak kullanılan Ayder Yaylası’nda, kalabalık gruplar oluşturulup türküler söyleniyor, horonlar tepiliyor. Siz de bu eğlenceli ve hayat dolu yeri ziyaret ederek, başka bir dünyaya adım atabilirsiniz.

Muhteşem doğası ve benzersiz kültürüyle hey gidi Karadeniz…

Şehzadelerin, sporun ve Atatürk’ün göz nuru Trabzon

Türkiye’de “şehzadeler şehri” olarak anılan sayılı şehirlerden biri olan, Osmanlı’dan sonra Cumhuriyet döneminde de Ulu Önder Atatürk’ün 3 kez ziyaret ettiği Trabzon, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle adından sıkça söz ettiriyor.

Trabzon’un ilçeleri de en az Trabzon kadar bilinen ve merak edilen yerler. Örneğin, bu ilçelerden biri olan Of da el işçilikleri, neşeli insanları ve Karadeniz’in meşhur yemyeşil bitki örtüsüyle kaplı bir yer olarak öne çıkıyor. Karadeniz mizahında da önemli bir yeri olan Of’ta bulunan Solaklı Vadisi de şirin evleri ve asma köprüleriyle adeta cennetten bir köşe.

Trabzon’un Türkiye ve dünyanın pek çok yerinden ziyaretçi alan ilçelerden biri de kuşkusuz ki Uzungöl. Türkiye’nin tanıtım afişlerinde, filmlerinde sıkça yer alan ve yemyeşil bir vadi içerisinde göle bakan camisinin yer aldığı manzarasıyla tanınan Uzungöl, renkli hediyelik eşya dükkanları ve elbette muhteşem doğasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

Muhteşem doğası ve benzersiz kültürüyle hey gidi Karadeniz…
Siz de CoralTatil fırsatlarıyla, baştan başa Karadeniz turu başta olmak üzere kültür turları arasında yer alan Karadeniz turları seçeneklerinden size uygun olanını değerlendirebilirsiniz. Karadeniz’in kültürünü, doğasını ve tarihini keşfetmenin tadını çıkaracağınız unutulmaz bir tatil sizleri bekliyor.