Moskova’da görmeniz gereken 5 yer

Dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip, doğal güzellikleri, köklü tarihi ve yer altı zenginlikleriyle tanınan Rusya, aynı zamanda dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden biri. Karadeniz’in diğer yakasındaki komşumuz olan Rusya’nın başkenti Moskova da özellikle yılbaşı zamanı en çok ziyaret edilen şehirlerden biri.

Moskova’da yılbaşı dönemi birbirinden renkli ve görkemli gösterilere sahne olurken, sokaklar da ışıl ışıl yanan süslemelerle göz kamaştırıyor. Bu muhteşem şehri, yılbaşında ziyaret etmek ayrı bir keyif.

Moskova denilince elbette ilk akla gelen yerler Kremlin Sarayı ve Kızıl Meydan oluyor. Muhteşem bir mimariye sahip olan Kremlin Sarayı’nı, özellikle yılbaşı zamanı görmeden dönmek olmaz. Peki Moskova gezinizde başka neleri görmelisiniz? İşte Moskova’da mutlaka görmeniz gereken 5 yer…

1- Bolşoy Tiyatrosu

Opera ve bale gösterileriyle ünlü Bolşoy Tiyatrosu, Moskova’nın en ünlü yapılarından biri. İki büyük yangın yaşayan ve restorasyonlar sonucu günümüzdeki halini alan bu muhteşem yapı,
Rusya’nın en prestijli sanat merkezleri arasında yer alıyor.

Bolşoy Tiyatrosu’nun kapısının üzerinde, tarih boyunca genellikle olimpiyatlarda yarıştırılan ve yan yana koşan 4 atın çektiği araba “Quadriga” heykeli bulunuyor. Yapının bu görkemli kapısının olduğu yüzü, Rusya’da 100 Ruble’lik banknotların üzerinde de yer alıyor.

Moskova’da görmeniz gereken 5 yer

 

2- Nazım Hikmet’in mezarı

Moskova ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de dünyaca ünlü Türk şairi Nazım Hikmet’in mezarı.

Kendisine açılan davalar ve şiirlerinin yasaklanmasıyla, Moskova’da sürgün hayatı yaşamış olan Nazım Hikmet son nefesini de Moskova’da yaşadığı evde verir. 3 Haziran 1963’te vefat eden Nazım Hikmet, törenle Novodeviçi Mezarlığı’na defnedilir. Unutulmaz şairin meşhur şiiri Rüzgara Karşı Yürüyen Adam’ın yazılı olduğu siyah granitten taşın bulunduğu mezar, Moskova’ya gelen hemen Türk tarafından mutlaka ziyaret ediliyor.

3- Kurtarıcı İsa Katedrali

Kurtarıcı İsa Katedrali, Moskova Nehri’nin kuzey kıyısında yer alan, 103 metre uzunluğunda, görkemli bir yapı. Bu katedral aynı zamanda, dünyanın en yüksek Ortodoks Hristiyan kilisesi olarak biliniyor.

Fransız Devrimi’nin meşhur generali Napolyon Bonapart’ın Rusya’dan çekilmesinin ardından, dönemin hükümdarı I. Alexander, kurtarıcı İsa’yı onurlandırmak için bir katedral yaptıracağını ilan eder. I. Alexander, Kurtarıcı İsa Katedrali’ni, Rusya’yı ilahi gücün gölgesinde tutup azaptan kurtardığı için şükranlarını sunmak adına Hz. İsa’ya adadığını belirtir; bu katedralin ayrıca, Ruslar’ın çektiği çilelerin bir hatırası olarak yaşayacağını ifade eder.

4- Moskova Metrosu

Dünyanın en güzel tasarıma sahip metrosu olarak kabul edilen Moskova Metrosu, Moskova’ya gelen turistle tarafından yoğun ilgi görüyor. İç mimarisi ve dekorasyonuyla öne çıkan metroda yer alan, vitray ve minyatür çalışmalar dikkat çekiyor. Metro, muhteşem avizeleri ve işçiliği yüksek tavan detaylarıyla da göz kamaştırıyor.

Ayrıca, dünyanın en eski ve büyük metrolarından biri olan ve tüm istasyonları ayrı ayrı birer sanat eserine benzeyen 182 istasyondan oluşan Moskova Metrosu’nda her gün 9 milyonu aşkın kişi yolculuk ediyor. Tüm bu özelliklere sahip metro Moskova gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

Moskova’da görmeniz gereken 5 yer

 

5- Puşkin Müzesi

Puşkin Müzesi, Avrupa sanat eserlerinin sergilendiği Rusya’nın en büyük müzesi olma özelliğini taşıyor. Yan yana dizilmiş 3 binadan oluşan Puşkin Müzesi’nde, ilk binada bulunan onlarca odadan her birinde bir sanat akımı veya tek bir sanatçıya ait eserler yer alıyor.

Ayrıca, tarihi değerlerimizden Truva’ya ait hazinelerin büyük bir kısmı da Puşkin Müzesi’nde sergileniyor. Hazinenin en değerli parçaları olduğu düşünülen, sinema ve edebiyata ilham veren Troya altınlarını, Puşkin Müzesi’nde görebilirsiniz.

Rus mimarlar Roman Klein ve Vladimir Shukhov tarafından 1800’lerin sonunda tasarlanan müzede, Gauguin, Monet, Picasso gibi dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü ressamların muhteşem çalışmalarını görme fırsatını bulabilirsiniz.

Tüm bu özel yerler ve sahip olduğu değerler nedeniyle Moskova’yı mutlaka görmeniz gereken şehirler listenize ekleyebilirsiniz. Eğer siz de bu tarih ve kültür dolu şehri ziyaret etmek istiyorsanız CoralTatil’in Moskova turu seçeneğine göz atabilirsiniz…