Medeniyetler beşiği Mezopotamya’yı GAP turları ile keşfedin

Toprağa avucunuzu bastırın ve Mezopotamya’nın binlerce yıldır sessiz sessiz atan kalbini dinleyin. Orada, Güneydoğu’da milyonlarca yıldır hala tüm uygarlıklar nefes alıyor. Taş evlerinin duvarları hüzünlü sarı duvarları bu topraklarda yaşanmış hikayelerin sırlarını saklıyor gibi… Yorulmuş, üzülmüş, öfkelenmiş, ancak sırlarını kimseye anlatamamış.

Güneydoğu işte böylesine anlamlı, böylesine bizden ve belki de tüm sakladıklarını artık anlatmak için ziyaretçilerini bekliyor. CoralTatil ile değerlendirebileceğiniz klasik GAP turu, uçaklı GAP turu ve uzun GAP turu gibi alternatiflerle GAP turları seçeneklerine göz atarak, Mezopotamya’yı keşfe çıkabilirsiniz.

Çingene kızının gizemli bakışlarını saklayan Gaziantep

Dünyanın yaşanılan en eski şehirleri arasında yer alan, tarih ve kültür başkentlerinden Gaziantep, bu özelliği ile Güneydoğu Anadolu’nun en gizemli şehirlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Yerli olduğu kadar her yıl pek çok yabancı turisti de ağırlayan, baklavası, eski çarşıları, tarih kokan toprağı ve sessizliğini bozup gün yüzüne çıkan Çingene Kızı’yla Gaziantep hala esrarını koruyor.

Nizip ilçesinde yer alan Zeugma Antik kentinde Belkıs Harabeleri’nde yapılan çalışmalar sırasında tesadüf eseri bulunan ve uzun zamandır sütunlar altında kalan gözlerini dünyaya tekrar açan Çingene Kızı mozaiği, Gaziantep’te tarihin yeni baştan yazılacağının sinyallerini de veriyor. Gaziantep’in simgesi haline gelen Çingene Kızı hakkında pek çok söylenti var. Ancak şu bir gerçek ki bu güzel kız, üzerine yapılan çalışmalar devam ettiği sürece bize daha çok şey anlatacak.

Medeniyetler beşiği Mezopotamya’yı GAP turları ile keşfedin

Gaziantep Arkeoloji Müzesi ve  yöresel lezzetler

Gaziantep’in Nizip ilçesinde bulunan güzeller güzeli Çingene Kızı, tarihi dokusunun korunması ve çok daha fazla kişinin bu güzelliği görmesi için şu an Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Aslında küçük bir kent müzesi olarak tasarlanan bu müze, Çingene Kızı mozaiğinin diğer tarihi eserlerin arasına katılmasının ardından ziyaretçi akınına uğramaya başladı. Bu sayede her yıl ziyaretçi sayısını katlayan Gaziantep Arkeoloji Müzesi, kent çapında süren arkeolojik araştırmalar sürdükçe daha pek çok güzelliği ziyaretçilerin beğenisine sunacak gibi görünüyor.

Baklava ve kebap ile lezzet şöleni

Elbette Gaziantep’ten bahsedip, baklavadan ve kebaptan bahsetmemek olmaz. Yöresel tatların en lezzetli örneklerini tatma fırsatı bulabileceğiniz bu şehirde, özellikle baklava geleneksel tatlar arasında başı çekiyor. Ayrıca, damakları şımartan kebapları ve yemeklerin üzerine afiyetle içilen Menengiç kahvesi ile unutulmaz bir lezzet şöleni sunuyor.

Peygamberler şehri, saklı bir cennet Şanlıurfa

Ülkemizde deniz, kum ve güneş turizminin yanı sıra, kültür turizmi de özellikle son yıllarda hız kazandı. Dünyanın farklı yerlerinden her yıl daha fazla turisti ağırlayan ülkemize, kültür turizmi açısından en çok kazanç sağlayan şehirlerden biri de Şanlıurfa. Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği başarının hatırasını yaşatmak amacıyla 1984 yılından itibaren “Şanlı” unvanını alan tarihteki önemli şehirlerimizden Urfa, Cumhuriyet Dönemi’ne kadar pek çok uygarlığa ev sahipliği yaptı.

Geleneksel mimari dokunun hüküm sürdüğü eski sokakları ve mahalleleriyle, tarihten bir sahne izlenimi veren Şanlıurfa, unutulmaz bir kültür turizmi tecrübesi yaşatıyor.

Hz. İbrahim’in düştüğü ateş ve ateşi harlayan odun parçaları

İslam mitolojisinin en çarpıcı hikayelerinden birine sahne olduğu rivayet edilen Şanlıurfa’da, söz konusu hikaye dünyaca meşhur Balıklı Göl’de geçiyor. Hz. İbrahim’le anılan Balıklı Göl için, anlatılan hikayede, Hz. İbrahim puta tapınmanın yanlış olduğunu ifade ederek bu inanışla sürdürdüğü mücadelesinde, dönemin zalim hükümdarı tarafından ateşe atılmak istenir. Ancak, Allah tarafından ateşe, Hz. İbrahim peygambere karşı serin olması emri verilir. Bu emirle birlikte ateş göle, ateşi harlayan odun parçaları ise balıklara dönüşür.

Her yıl bu gizemli hikayenin meydana geldiği rivayet edilen Balıklı Göl, meraklı ziyaretçilerin akınına uğruyor. Balıklı Göl’de yaşayan balıklar da elbette bu hikayeden yola çıkarak kutsal sayılıyor.

Medeniyetler beşiği Mezopotamya’yı GAP turları ile keşfedin

Dinlerin barış içinde yaşadığı, manastır, cami ve kiliseler şehri Mardin

Kitaplara, film ve dizilere konu olan, yüzyıllardır değişmeyen siluetinde tarihi en canlı şekilde gözler önüne seren Mardin, Farsça, Süryanice, Arapça, hatta Yunanca gibi dillerin konuşulduğu, farklı dinlerden pek çok kişinin bir arada yaşadığı ve ibadet ettiği, insanlara umut aşılayan topraklara sahip.

Bu nedenle, şehirde pek çok cami, kilise, manastır ve medrese bulunuyor. Hepsi ayrı ayrı bilinen ve pek çok ziyaretçi ağırlayan bu dini yapılardan biri olan Mor Gabriel Manastırı, Türkiye’nin en önemli polisiye roman yazarı Ahmet Ümit’in Kavim adlı romanına da konu oldu. Siz de bu gizemli yapıları gezebilir, yüzyıllardır süregelen tarihi hikayelerin fısıltılarını, bu yapıların duvarlarından dinleyebilirsiniz.

Asurlular’ın bağrına bastığı ilçe Midyat

Asur tabletlerinde “Matiate”, yani “vatanım” olarak ifade edilen, yaygın olarak Süryaniler’in yaşadığı ve farklı mezheplerin yer aldığı Mardin’in Midyat ilçesinde; Ortodoks, Katolik ve Protestan gibi farklı Hıristiyan topluluklar bir arada yaşıyor.

Medeniyetler beşiği Mezopotamya’yı GAP turları ile keşfedin

Göz alıcı mimari detaylar ve süslemelere yer verilen evleri, farklı inançların birbiriyle etkileşimi sonucu ortaya çıkan benzersiz kültürleriyle Midyatlılar, sizi barışın hüküm sürdüğü yaşam alanlarında ağırlamak üzere bekliyor.

Siz de Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve daha pek çok GAP turu içerisinde yer alan şehirleri görmek ve keşfetmek istiyorsanız, CoralTatil fırsatlarını takip edin.