Kültürün ve doğanın rahatça nefes aldığı topraklara yolculuk: Karadeniz turları

Ülkemizi her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca turist ziyaret ediyor. Bu turistlerin pek çoğu, ülkemizin muhteşem iklimi ve büyüleyici kıyılarının yanı sıra, bu topraklardaki kültürü ve tarihi de gezip görmeyi hayal ederek tatillerini planlıyorlar. Her yörenin kendine has gelenekleri, yemekleri mimarisi ve el işleri, tatilcilerin oldukça dikkatini çekiyor. Bu kültürel yapısını, yüzyıllar boyunca günümüze kadar büyük ölçüde taşımayı başarmış bölgelerden biri de kuşkusuz ki Karadeniz. En başta gönüllere taht kuran ve pek çok kişinin severek dinlediği, kendine has bir müzik kültürüne sahip olan Karadeniz, el işleri, mutfağı ve daha pek çok kültürel değeriyle yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline geldi. Siz de bu muhteşem bölgede tarih, doğa ve kültürün en güzel örneklerini keşfetmek istiyorsanız, Karadeniz turları arasından alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Karadeniz, kuzeyde batıdan doğuya, kendi başına bambaşka bir kültür mozaiği oluşturan, ilden ile, ilçeden ilçeye farklılaşan yöresel ağızlarıyla, çalışkan, disiplinli, aynı zamanda hayata keyifle bakmasını bilen bir toplum oluşturuyor. Özellikle kozmopolit şehirlerin gürültü ve gündelik streslerinden uzak, bambaşka bir yaşam tarzına şahit olabilir, bu bölgeden hiç ayrılmak istemeyebilirsiniz. Gelin, Karadeniz turları ile gezip görebileceğiniz bazı yerlere şöyle bir göz atalım…

Anadolu’nun en eski şehirlerinden, tam bir tarih yuvası Kastamonu

Karadeniz’in evliyalar şehri, pek çok medeniyete yüzyıllarca ev sahipliği yapmış olan, doğa, kültür ve tarih yuvası Kastamonu, her yıl dört mevsim yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya devam ediyor. Tarih öncesi devirlerden Cumhuriyet Dönemi’ne kadar farklı kültürlerin ve tarihin izlerini taşıyan, o yıllardan günümüze yaşanmış pek çok hikayeyi üzerinde bulunan eserlerde sır gibi saklayan bu büyüleyici şehri tanıyarak, siz de bu sırlara ortak olabilirsiniz.

Kültürün ve doğanın rahatça nefes aldığı topraklara yolculuk: Karadeniz turları

Tarihe adını yazdıran kahraman Türk kadınlarından biri olan Şerife Bacı’nın adını ve hikayesini yaşatmak adına, Kastamonu Meydanı’nda 1973 yılında yaptırılan Şerife Bacı Anıtı, bu önemli kültürel eserlerden yalnızca biri. Kurtuluş Savaşı’nda İnebolu’dan teslim aldıkları cephaneleri, Ankara’ya taşıyan vatanseverler arasında çocuğu ve kağnısıyla yerini alan Şerife Bacı, 1921 yılında zorlu kış şartlarıyla mücadelesine yenik düştü. Donarak hayatını kaybeden bu ölümsüz kahramanın daha detaylı hikayesi ve gözlerinizi doldurmaya yetecek rölyefini ziyaret etmeyi unutmayın.

Kastamonu’da bulunan bir başka anlamlı eser de Nasrullah Camii. Tarihi ve kültürel bir miras olarak Kastamonu’da yer alan en değerli yapılardan biri olan Nasrullah Camii ve külliyesi, 1500’lü yılların başında dönemin ilk camisi olarak Kadı Nasrullah Efendi tarafından inşa ettirildi. Yapıyı detaylı inceleme fırsatı bulduğunuzda caminin tavan ve kemerlerinde yer alan süslemeler, gözlerinizi kamaştıracak. Yine Kurtuluş Savaşı döneminde, İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un da hutbe verdiği Nasrullah Camii, sizi geçmişte uzun bir yolculuğa çıkaracak.

Şiirlerin, şarkıların ve hasretin şehri Sinop

Batı Karadeniz’in deniz, kum ve güneşiyle en önemli tatil destinasyonlarından biri olan Sinop, aynı zamanda şiirlere, şarkılara ve edebiyata yön veren, hasretlerin ve duygusal pek çok insan hikayesinin de başkenti. Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinin yıllarını geçirdiğini, üzerlerine kapatılan demir parmaklıklar ardında, günümüzde hala birer başyapıt olarak ellerimizden ve dillerimizden düşmeyen eserleri kaleme aldıkları Tarihi Sinop Cezaevi’nin bulunduğu bu şehir, ziyaretçilerinde pek çok farklı duyguyu bir arada yaşatıyor. 1999 yılında kapatılarak, bu tarihten sonra müze olarak kapılarını ziyaretçilere açan Tarihi Sinop Cezaevi, sizi derinden etkileyecek.

Kuzeyin incisi Sinop’un tarihi yapılarından bir diğeri de Sinop Kalesi. M.Ö 7’inci yüzyılda yapılmış olan ve şehri düşmanlara karşı korumak amacıyla oldukça yüksek duvarlarla çevrilen bu kale, Anadolu Selçuklu Devleti, Bizans ve Roma dönemlerine tanıklık etmesinin yanı sıra, bu devletler tarafından da bakımdan geçirildi. Saray, mabet ve tiyatro gibi farklı bölümleri, denize ve limana açılan pek çok büyük kapısı ve kemerleriyle, hayranlık uyandıran bir mimariye sahip olan Sinop Kalesi, Karadeniz turlarıyla gezip görebileceğiniz unutulmaz eserlerden biri olacak.

Kültürün ve doğanın rahatça nefes aldığı topraklara yolculuk: Karadeniz turları

Bağımsızlığa giden yolda büyük adımların atıldığı kent Samsun

Türkiye Cumhuriyeti’nin sağlam temellerinin atıldığı, demokratik ve çağdaş bir gelecek için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum günü olarak ilan ettiği 19 Mayıs’ta ayak basarak, bambaşka bir dönemi başlattığı Samsun, bugün kendisini hasret ve şükranla andığımız Ata’mızın şehri olarak anılıyor. O tarihi gün 9’uncu Ordu Müfettişi olarak Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan, Orta Karadeniz’de bulunan Samsun’a gelen Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırasını yaşatmak için şehirde pek çok yerde anıtlar ve heykeller bulunuyor.

Bunlardan biri de İlk Adım Anıtı. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100’üncü yılında kendisini anmak ve Samsun’da attığı o önemli adımın hatırasını yaşatmak amacıyla tasarlanan bu anıt, 1981 yılında inşa edildi. Ata’mızın, Samsun’a çıkarken yanında bulunan kurmaylarının, bu “ilk adım” ile ülkemizde barış ve özgürlüğün geldiğini tasvir eden bu anıt, şehrin simgelerinden biri.

Kültürün ve doğanın rahatça nefes aldığı topraklara yolculuk: Karadeniz turları

İlk çağlardan günümüze kadar pek çok tarihi döneme tanıklık eden bu şehirleri, doğal ve kültürel güzellikleriyle daha yakından tanımak, pek çok hikayeyi yerinde öğrenip keşfetmek istiyorsanız, siz de CoralTatil ile Karadeniz turları seçeneklerine göz atabilirsiniz. Karadeniz, tarihten çarpıcı detayları, yemyeşil doğasıyla sizi etkisi altına alacak.