Konya’ya gidecekler nereleri gezmeli?

Konya, birbirinden farklı tarihi eserleri, çini işlemeleri ve camileri ile Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri. Özellikle de tasavvufla ilgi duyan kişilerin mutlaka görmesi gereken bu muazzam şehir, geleneksellik ve modernliği bir arada sunuyor olmasının yanında Mevlana şehri olmasının da haklı gururunu yaşıyor.

Konya’da nereleri görelim?

Anadolu’nun tam merkezinde yer alan Konya, tarih boyu çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir olarak biliniyor. Bu yüzden adımınızı attığınız her yerde daha önceden hiç görmediğiniz güzellikte birçok yapıyla karşılaşmanız mümkün. Eğer tarihe meraklıysanız Konya tek kelime ile soluğunuzu kesecek. Hatta tarihe özel bir ilginiz yoksa bile çok etkileneceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz. İşte Konya’da mutlaka gezmeniz gereken yerler…

Mevlana müzesi

Zamanında Mevlana’nın dergahı olan ama şu anda Mevlana Müzesi olarak işlevine devam eden buyapı, 1274 yılında Mevlana’nın oğlu Sultan Veled tarafından yaptırılmış. 19. yüzyıla kadar Osmanlı padişahlarının katkılarıyla daha da büyüyen bu müze, şu anda Kültür Bakanlığı’na bağlı. Her yıl yerli yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilen müzenin içinde Mevlana’nın türbesini de görebilirsiniz.

İnce Minareli Medrese

Selçuklu ilçesinde ve Alaaddin Tepesi’nin batısında yer alan bu medrese 1264 yılında hadis ilminin öğretilmesi amacıyla kurulmuş. 19. yüzyılın sonuna kadar faaliyetini sürdüren medrese, şu an Taş ve Ahşap Eserler Müzesi olarak ziyaret edilebiliyor.

Karatay Medresesi

Hadis ve tefsir ilminin öğretilmesi için 1251 yılında yaptırılan Karatay Medresesi’nde, Osmanlı döneminden günümüze kadar kalmayı başarmış çini işçilikleri bulunuyor. Medrese şimdilerde Çini Eserler Müzesi olarak işlevini sürdürüyor.

Konya’da ziyaret edebileceğiniz camiler

Konya’da tasavvuf ve ilim adına bu kadar fazla eser bulununca, birbirinden güzel camileri de bu şehirde görebiliyorsunuz. İsterseniz tüm ihtişamıyla ayakta kalmayı başarmış bu muazzam camilere birlikte göz atalım…

Sultan Selim Camii

2. Selim’in Konya valiliği sırasında yapılan caminin mimarı tam olarak bilinmemekle beraber, yapılış tarzından dolayı Mimar Sinan’a ait olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca Sultan Selim Camii hala ibadete açık olan Konya’daki en güzel Osmanlı dönemi camilerinden biri…

Şems-i Tebrizi Camii ve Türbesi

Hala birçok kitapta adı geçen ve Mevlana’nın en yakın dostu olarak bilinen Şems-i Tebrizi, adına yapılan cami ve türbe ile her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor. 13. yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilen türbe ve caminin ne mimarı, ne de kim tarafından yaptırıldığı ise bilinmiyor.

Aziziye Camii

Osmanlı mimarilerinin yine en güzel örneklerinden biri Aziziye Camii. Görkemli mimarisi ve geçmişten günümüze kalan sayılı eserlerden biri olan bu cami, Konya çarşısında sizleri bekliyor.

Konya’da nerede kalınır?

Gezilecek görülecek birçok tarihi eseri, birbirinden güzel camileri ile Konya, en çok merak edilen şehirlerden biri. Konya’ya gitmek isteyenler için CoralTatil’in sunduğu seçenekler arasından Cherry Garden City iyi bir seçenek olabilir.