Jet lag nedir ve nasıl önleyebilirsiniz?

Uçak yolculukları sayesinde kara yolu ile saatler süren ya da karadan ulaşma imkanının olmadığı rotalara gitmek oldukça kolay bir hale geldi. Ancak, bu yolculukların ardından tatilciler farklı bir kıtaya vardıklarında, bambaşka bir zaman dilimiyle karşı karşıya kalabiliyorlar. Bir türlü akşamın olmadığı ya da güneşin açmadığı bu yolcukların ardından, yaşadığı zaman dilimindeki adaptasyonu arayan bünyeler, jet lag denen biyolojik ritim bozukluğu ile karşılaşılabiliyor.

Jet lag, uyku ve yemek düzeni düzeninin değişmesi ve buna bağlı olarak tatilcilerin kendilerini aşırı gergin, yorgun, iştahsız, keyifsiz ve alıngan hissetmeleri şeklinde ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle, zaman dilimini değiştirmek durumunda olanlar, jet lag’ı nasıl atlatacaklarının derdine düşüyorlar.

Peki uzun yolculukların sonrasında tatilcilerin çilesi haline gelen jet lag’i önlemek için neler yapılabilir? İşte jet lag’ı önlemek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler…

1. Kafeini azaltarak daha fazla uyuyabilirsiniz

Uçuştan en az 12 saat önce ve uçuş sırasında kahveyi ve diğer kafein içeren içecekleri azaltmakta fayda var. Kafein sizin daha uzun süreler ayakta kalmanızı sağlasa da genel olarak uyku düzeninizi bozabilir. Buna bağlı olarak uyku sürenizin azalmasına neden olabilir.

2. Sıvı tüketimini artırarak kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz

Hem yolculuk öncesinde hem de havada olduğunuz süre boyunca susadığınızı hissetmeseniz bile su içmeye çalışın. Eğer fazla su tüketme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, suya alternatif olarak meyve suları içmeniz de faydalı olabilir.

Jet lag nedir ve nasıl önleyebilirsiniz?

3. Biyolojik saatinizi varış noktasına göre ayarlayabilirsiniz

Yolculuğunuzdan en az 4 gün önce uyku ve yeme saatlerinizi gideceğiniz yere uygun olacak biçimde değiştirmeye çalışın. Uçuş sonrasında da günlük rutininizi yeni yerel saate göre farklılaştırmanız adaptasyon sağlamanıza yardımcı olabilir.

4. Uçuş sırasında uyuyarak yorgunluğunuzu azaltabilirsiniz

Eğer batıdan doğuya uçuş yapıyorsanız ya da yolculuğunuz bir tam geceyi kapsıyorsa uçakta da uyumaya çalışın. Yolculuklar genel olarak yorucu olduğu için vücudumuz ne kadar dinlenebilirse, jet lag’in etkileri o ölçüde önlenebilir.

5. Uçuştan sonra bol bol yürüyüş yaparak zinde kalın

Varacağınız noktaya ulaştıktan sonra ilk fırsatta güneş ışığından yararlanmak için dışarıya çıkmanızda fayda var. Açık havada yapacağınız kısa yürüyüşler, biyolojik saatinizin yeni çevre koşullarına daha hızlı uyum göstermesini sağlar.

Bu ipuçlarının size jet lag endişesi yaşamadan dünyayı gezmek için size bir fırsat sağlayacağını umuyoruz. Nereye gideceğinize henüz karar vermediyseniz gelin, CoralTatil fırsatlarına göz atın ve size en uygun tatili en kolay yoldan seçin…