İtalya turları ile kültür, tarih ve makarnanın merkezine yolculuk

Dünyanın coğrafi güzellikleri arasında şık bir çizme olarak yer alan, Ferrari’nin, makarnanın, Rönesans’ın anavatanı olan güzel yarımada İtalya, Akdeniz’in güzide ülkelerinden biri. Akdeniz ikliminin getirdiği tüm kültürel ve coğrafik güzelliklere sahip olan bu ülkenin, yüzyıllar boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olması, bu coğrafyayı turizmin merkezi haline getiriyor. Ülkenin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerler seyahat severlerin İtalya turlarına olan ilgisini canlı tutuyor.

İtalya, seyahat severlerin farklı tercihlerine hitap ederek her yıl; kültür, tarih, fotoğraf, mimari, mutfak kültürü gibi konulara ilgi duyan birçok ziyaretçi ağırlıyor. Tarihin, coğrafi güzelliklerin ve kültürün daima korunduğu, yeni nesillere aktarıldığı ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan İtalya, gezilip görülmek istenen destinasyonlar arasında popülerliğini her zaman koruyor.

Gelin, CoralTatil’in Akdeniz’in bu büyüleyici özellikleriyle tanışmanızı sağlayacak İtalya turlarına birlikte göz atalım…

Baştan başa İtalya turu

Baştan Başa İtalya turunda, ilk destinasyonumuz geniş yüz ölçümüyle tarihteki Bizans Krallığı’nın merkezi Roma. Tur kapsamında Roma’da ziyaret edeceğiniz tarihi bölgeler arasında yer alan Collosseum (Arena),tarihten günümüze hala filmlere ve kitaplara konu olan meşhur gladyatör dövüşlerinin yapıldığı yer olarak biliniyor. Eşsiz mimarisini korumayı başarmış olan Collosseum, hala dünyanın çeşitli ülkelerinden ziyaretçi akınına uğruyor.

İtalya turları ile kültür, tarih ve makarnanın merkezine yolculuk

Roma ve Vatikan

Roma Forumu, Vittoriano Zafer Anıtı, Aşk Çeşmesi (Fontana di Trevi) ve İspanyol Merdivenleri (Piazza di Spagna) gibi Roma’nın önemli ve ziyaretçileri tarafından uğrak yerleri haline gelen kültürel ve tarihi zenginliklerini de görebileceğiniz tur kapsamında bir diğer durak da Vatikan.

Vatikan, Roma şehrinin içinde yer alan ve 5 km²’lik yüz ölçümüyle dünyanın en küçük ülkesi. Ayrıca Vatikan dünyada başka ülkenin topraklarıyla kuşatılmış tek ülke. Hristiyanlık dininin Katolik mezhebine ait yönetim merkezi konumunda olan Vatikan’da yer alan, büyüleyici din tasvirleri içeren eserlere hayran kalacaksınız.

Napoli ve Pompeii

Napoli-Pompeii-Amalfi sahilleri turu da Baştanbaşa İtalya turunda tercih edebileceğiniz günlük tur organizasyonlarından biri. İtalya’nın Campania bölgesinde Napoli ili yakınlarındaki antik bir şehir olan ve buradaki Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu, volkanik küllerin altına gömülen Pompeii 1748 yılında tekrar keşfedildi. UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Pompeii, bu anlamda bölgenin turistler tarafından en çok ilgi gösterilen yerlerinden biri.

Floransa

İtalya’da mutlaka görülmesine gereken şehirden biri de Floransa. Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinde bulunan, İtalyan Rönesans hareketinin başladığı kent olarak bilinen Floransa, Leonardo Da Vinci, Michelangelo gibi muazzam sanatçıları yetiştirmiş, Antik Dönem ve Ortaçağ’a damgasını vurmuş bir şehir olarak bilinir.

Pisa kulesi

Baştan başa İtalya turunda görebileceğiniz ve ülkenin Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan bir başka eseri de Pisa Kulesi. Pisa şehrinin Mucizeler Meydanı’nda yer alan ve gerçekten mucizevi bir yapıya sahip olan kule, yapımı tamamlandığından günümüze kadar güneye doğru eğik şekilde gelmiş. Bu eğik duruşunun kuleye bugün sahip olduğu popülerliği kazandırdığı söylenebilir.

Cenova

Oldukça zengin sanat, gastronomi ve tarihsel özelliklere sahip Cenova da turun bir diğer destinasyonu. Buradan başlayarak Güney Fransa’nın Akdeniz sahilinde yer alan şehirleri Nice, Cannes ve Monte Carlo’yu görebilirsiniz. Eski Nice bölgesindeki sokakların ve çiçek pazarlarının özellikle fotoğraf tutkunları için ideal yerler olduğunu hatırlatalım.

İtalya turları ile kültür, tarih ve makarnanın merkezine yolculuk

Kanallar şehri Venedik

Elbette kanallar şehri Venedik’e uğramadan olmaz. Büyüleyici Po ve Plave nehirlerinin deltasında kurulu, tarihi ve doğal güzelliklerin bir araya geldiği bu şehirde Çan ve Saat Kulesi, Dükler Sarayı gibi eserleri yine baştanbaşa İtalya turunda görebilirsiniz.

Baştan Başa İtalya turuna ek olarak tercih edebileceğiniz bir başka tur ise, Milano turu. Şimdi de Milano’ya yakından bakalım…

Milano Turu

Dünyanın Kuzey İtalya’daki otomotiv ve moda merkezi olan, tarihin ve modernliğin buluştuğu nokta Milano’da gezimiz panoramik şehir turuyla başlıyor. Milano turu kapsamında Duomo Katedrali, Scala Meydanı, Fortezza gibi şehrin önemli eserlerini gezme fırsatı bulabilirsiniz. İsteyenler Como ve Lugano göllerini de ziyaret edebilir. Bu bölgede dünyanın ünlü isimlerinin evlerini yakından görme şansı yakalayabilirsiniz.

Milano turunda da ikinci durak kanallar şehri Venedik. Milona’dan sonra bu büyüleyici şehirde keyifli bir gondol gezisi sizleri bekliyor olacak.

Sizler de Akdeniz’in tarihi günümüzde yaşamayı sürdüren bu ülkesinde kültür, tarihi, mimari ve gastronomi içerikli bir seyahate katılmak istiyorsanız, CoralTatil’de İtalya turlarını incelemeyi ihmal etmeyin.