İspanya tatil rehberi 2: İspanya’nın en ünlü şehirleri

Aşk, dans, tutku, coşku ve kırmızı denilince akla gelen ülke İspanya; filmlerden, kitaplardan kısacası hakkında gördüğünüz ve duyduğunuz her şeyden sonra size de tatil için ideal destinasyonlardan biri gibi gelmiyor mu? Boğa güreşleri, Flamenko, gitar soloları derken, kendinizi sanki tüm bu ayrıntılardan oluşan bir film sahnesinde görür gibi olursunuz. İşte o zaman İspanya’ya gitme vakti gelmiş olabilir.

Peki tüm bu ayrıntılar dışında İspanya hakkında başka neler biliyorsunuz? Örneğin İspanya’da hangi şehirlere neden gitmelisiniz; nerelere uğramalısınız? İspanya’ya seyahat etmeyi çok istiyor, ancak nereleri gezip görmeniz gerektiği konusunda pek bilgi sahibi değilseniz, aşağıdaki bilgiler ışığında, CoralTatil’in İspanya turları seçeneklerine bir göz atmak isteyebilirsiniz

İspanya tatil rehberimizin, Neden İspanya? başlıklı ilk bölümünden sonra İspanya’nın en ünlü şehirleri hakkında ayrıntılı bilgi edineceğiniz ikinci bölümümüz…

Futbolun ve Katalanların anavatanı Barselona

Katalonya Özerk Topluluğu’nun başkenti ve İspanya’nın ikinci büyük kenti olan Barselona, İspanya’da tatil rehberinizin en önemli noktası. Spor, sanat ve tarih gibi alanlarda iddialı ve geniş bir kültüre sahip olan Barselona’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerler de bu zenginlikten dolayı son derece fazla. İşte bu yerlerden bazıları…

Plaza De Catalunya Meydanı, La Rambla Caddesi, Kristof Kolomb Heykeli, La Sagrada Familia Kilisesi, olimpiyat tesislerinin bulunduğu Mont Juic Tepesi ve Plaza De Espana CoralTatil ile Barselona turu kapsamında göreceğiniz yerlerin başında geliyor. Özellikle La Sagrada Familia Kilisesi için Barselona’nın en önemli simgelerinden biri. Bu kilise modern mimarinin önemli isimlerinden Antoni Gaudi’nin 1882’de yapımına başladığı, ancak 1926 yılında ölünce yarım yapımının yarım kaldığı ve hala yapımına devam edilen bir bazilika olma özelliğini taşıyor.

Karayipler’deki Batı Hint Adaları’nın esas bölümünü oluşturan Antiller bölgesinde Birleşik Krallığa bağlı bir ada olan Montserrat, Barselona’yı ve Akdeniz’i tepeden gören, eskiden keşişlerin, münzevi bir hayat yaşadığı bir zirveye sahip. Şimdilerde bir hac merkezi haline gelen Montserrat’ta bayram olarak Kraliçe II. Elizabeth’in doğum günü kutlanıyor. Bu dağın eteklerinde yaşayan köylüler her gün kendi çiftliklerinde ürettikleri peynir, bal gibi ürünleri ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Montserrat da tüm bu nedenlerle İspanya tatil rehberimizin önemli bir durağı.

İspanya tatil rehberi 2: İspanya’nın en ünlü şehirleri

 

Barcelona Barselona turu kapsamındaki diğer durağımız da Gerona (Girona). Küçük bir üniversite şehrine benzeyen, dar ve şirin sokaklarında Katalanca konuşulduğuna tanık olabileceğiniz, ünlü ressam Salvador Dali’nin, dünyanın en güzel yeri olduğunu belirttiği Cadaques kasabasının bulunduğu Gerona (Girona), Onyar Nehri’nin kıyısında birbirine bitişik ve renkleriyle göz kamaştıran evleri, yeşillikleriyle bir masal şehrini andırıyor. Ayrıca bu şehir nefis bir kıyı şeridine de sahip.

Sürrealizm akımının en ünlü ressamı Salvador Dali’nin doğduğu şehir olan Figueras da tatil rehberimizin önemli bir noktası. Figueras’ta, Dali’nin tasarımını kendisinin yaptığı bir müze de bulunuyor. Aslında bir tiyatro binası olan ve Dali’nin tasarımıyla müzeye çevrilen bu yapı, dünyanın en büyük sürrealist eseri olarak değerlendiriliyor. Bu yapının çatısında, Dali’nin tablolarından aşina olunan dev yumurtalar bulunuyor.

Fransa ve İspanya arasında dağlık bir bölge olan Andorra, aslında tek bir ana caddeye sahip olan küçük bir ülke. Prenslikle yönetilen ve Barselona’ya gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken şirin bir ülke olan Andorra, Pirene Dağları eteğinde bulunuyor. Bu ülke, Avrupa’nın en yüksekte kurulmuş devleti olarak da nitelendiriliyor. Andorra aynı zamanda önemli bir kayak merkezi ve alışveriş cenneti.

Gücün diğer adı Valensiya

Latince’de güç anlamına gelen Valentia’dan türeyen bir isme sahip olan, İspanya’nın özerk bir bölgesi olan Valensiya, Romalılar tarafından kurularak günümüze kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir şehir. Barselona – Valensiya – Madrid turu kapsamında ziyaret edebileceğiniz, Endülüs etkisindeki bu şehirde görebileceğiniz yerler…

İspanya tatil rehberi 2: İspanya’nın en ünlü şehirleri

Valencia İspanya tatil rehberinizin önemli duraklarından biri olan bu şehirdeki önceliğimiz Valensiya Katedrali. Roman Katolik piskopos kilisesi olarak da bilinen bu katedral gotik mimarinin en ünlü eserleri arasında yer alır. Ayrıca rönesans, barok ve neo-klasik detaylara da sahip bu kilise, gerçek Kutsal Kase’nin bulunduğu yer olarak biliniyor.

Valensiya’daki diğer durağımız da eski ipek pazarı olarak bilinen Lonja de la Seda. Gotik mimarinin en üst düzey eserlerinden biri olarak değerlendirilen Lonja de la Seda, eskiden takas usulü alışverişin yapıldığı bir alan.

Başkent Madrid

İspanya’nın başkenti ve Londra, Paris, İstanbul gibi dünyanın en kalabalık şehirleri arasında beşinci sırada yer alan Madrid İspanya tatil rehberimizde yer alan son şehri. Eski kayıtlardaki Arapça ifadelerden anlaşıldığı kadarıyla “su kanalı” anlamına gelen Macerit adıyla anılmaya başlanan bu şehir; sıcakkanlı insanlarıyla biliniyor ve dünya üzerinde birçok kardeş şehri bulunuyor. İşte Madrid’te göreceğimiz yerler…

İspanya tatil rehberi 2: İspanya’nın en ünlü şehirleri

 

Madrid Puerte del Sol, Plaza Mayor, Paseyo de la Castellana, boğa güreşi arenası, Gran Via, Plaza de Espana, kraliyet sarayı, Puerto de Alcala, Madrid’in görülecek yerleri arasında ilk akla gelenler. Örneğin Madrid ulaşımının merkezi konumunda bir alan olan olan Puerte del Sol’de, (Güneşin Kapısı) çok ünlü bir saat yer alıyor.

Madrid’e 70 kilometre mesafede bulunan Toledo kenti, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan, Tajo Nehri’yle çevrili eski bir yerleşim yeri olma özelliğini taşıyor. Eskiçağlarda Yunan ya da Fenike uygarlıklarına ait olduğu bilinen Toledo’nun, İspanya’yı en iyi yansıtan kent olduğu düşünülüyor.

İspanya tatil rehberi kapsamında bir araya getirdiğimiz bu yerleri siz de görmek istiyorsanız hemen CoralTatil’i ziyaret edin ve kendinize en uygun turu seçin. İspanya’nın dünyaca ünlü şehirlerini gezebileceğiniz Barselona turu, Barselona-Valensiya-Madrid turu ile dopdolu bir tatil geçirebilir, İspanyol kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.