İlk kez kayak yapacaklar için 6 öneri

Sonbaharın, yavaş yavaş yerini kışa bırakmaya başladığı günlerde, kış tatili için planlar yapılmaya başlandı bile. Kış tatillerinin en güzel yanı elbette karla kucaklaşmak. Eğer tatilinize biraz spor da eklemek istiyorsanız karla birlikte akla gelen ilk şey kayak.

Eğer daha önce denemediyseniz ama kış tatilinizi daha eğlenceli hale getirmek istiyorsanız kayak öğrenmek sizin için iyi bir alternatif olabilir. Çocuklar kızak, kardan adam, kartopu gibi oyunlarla eğlenirken, ebeveynler için de tesislerde kayak öğrenmeye yönelik ekipmanlar ve eğitmenler bulunur. Hatta bu kış çocuğunuzla birlikte ders alarak, bu eğlenceli spora ailece başlayabilirsiniz.

Ancak kayak öğrenmek zannedildiği kadar kolay değil. Kötü kazalarla karşılaşmamak, eğlenceli kış tatilinizi zehir etmemek için kayak sporuna ilk adımlarınızı uzman gözetiminde atmanızda fayda var.

Peki, bunun dışında ilk kez kayak yapacaklar nelere dikkat etmeli? İşte bu kış ilk kez kayak yapacaklar için önerilerimiz…

1. Dağda konaklama, kış koşullarında yaşama gibi durumlar, şehir yaşantısı ve şehir hayatından çok farklı. Bu nedenle kış tatiline ilk kez gidiyor ya da ancak birkaç kez dağda bulunmuş biriyseniz, devre mülk ya da dağ evi gibi mekanlar kiralayıp yaşam mücadelesi vermektense, uzman ekiplerin bulunduğu ve size ulaşım hizmetleri de sağlayan kış otellerinden ve tesislerden yararlanmanızda fayda var. Bu konuda CoralTatil’in sunduğu seçenekleri inceleyebilirsiniz.

2. Kayak ekipmanlarının diğer sporlara göre epey pahalı olduğunu belirtelim. Bu nedenle kayağı ilk kez deneyecek biri olarak, tüm ekipmanları satın almak yerine tesislerden kiralayabilirsiniz. Sürekli kayak yapmayabileceğinizi de hesaba katıp, ekipmanları satın almak yerine kiralamanız daha mantıklı olabilir. Eğer zaman içinde kayak konusunda daha ciddi düşünmeye başlarsanız o zaman yavaş yavaş kendi ekipmanlarınızı satın almaya başlayabilirsiniz.

3. Konuyla ilgili videolar izlemek de kayak sporu hakkında size bilgi verebilir. Bu sporunun yol açtığı sakatlanmalar, yarışmalarda oluşan kazaları inceleyerek, gerçekten bu sporu yapmak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz. Tabi ki sadece kazalar değil, kayakla ilgili ilham verici gösteriler de içinizdeki kayak aşkını körükleyebilir ve varsa konuyla ilgili korkularınızı yenmenize yardımcı olabilir.

İlk kez kayak yapacaklar için 6 öneri

4. Kayak yapmaya başlamadan önce vücudu bazı antrenmanlarla hazırlamak son derece önemli. Aksi halde tatilinizin üçüncü günü yorgunluktan yataktan çıkmak istemeyebilirsiniz. Eğer tatiliniz boyunca her gün kayak yapmayı planlıyorsanız tatile gitmeden önce form tutmaya başlamanızda fayda var.

5. İlk kez kayak yapacaksanız, kayak eğitimini uzman kişilerden almanız daha doğrudur. Ailenizden, arkadaşlarınızdan size kayak öğretmek isteyenler olabilir. Fakat eğer kayak öğretmek konusunda herhangi bir sertifikası veya konuyla ilgili bir uzmanlığı yoksa bu iyi niyetli isteğe rağmen konunun uzmanlarından yardım almak daha uygun olacaktır.

Çünkü kayak çok keyifli bir spor olmakla birlikte bu konuda uzman olmayan kişiler size düşme ve yaralanmalara karşı kendinizi nasıl korumanız gerektiğini öğretmek konusunda yetersiz kalabilirler. Ayrıca bu konuda eğitim vermek sabır isteyen bir iş. Size kayak öğretmek isteyen kişinin bir öğretmen olmadığını düşünürsek, bir iki temel hareketten sonra sizden o anki seviyenizin üzerinde beklentilere kapılabilir. Bu durumda bir sonraki adım yetersiz bilgi nedeniyle kendinizi fazla zorlayarak tehlikeye atmanıza neden olabilir.

6. Kayak hakkında olumsuz fikirleri ve tecrübeleri olan kişilerle bu konuda konuşmamanız da dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta. Belki de gerçekten başarılı bir kayakçı olabilecekken ya da en azından profesyonel olarak her kış bu sporla ilgilenebilecekken sizi kararınızdan döndürmek isteyecek, olumsuz düşünceleriyle modunuzu düşürecek kişilerle konuşarak, moralinizi bozup, enerjinizi düşürmemenizde yarar var.

Kayak, tüm zorluklarına rağmen en keyifli sporlardan biri. Eğer siz de bu kış kayak öğrenmek istiyorsanız ya da bu spora gönül verene biri olarak kayak yapmayı dört gözle bekliyorsanız, CoralTatil’in erken rezervasyon ve uygun ödeme seçenekleriyle kış tatilinizi hemen planlayın.