Güneydoğu Avrupa’da bir “Beyaz Şehir”: Belgrad

Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan ve “beyaz şehir” anlamına gelen, büyüleyici şehir Belgrad, her yıl dünyanın farklı ülkelerinden pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor. Tarihte asırlarca hükümdarları güzelliğiyle büyüleyen bu şehir, yemyeşil nehir kıyılarıyla, sokaklarda çalgılarıyla şarkılar söyleyen müzik topluluklarıyla, cennetten bir köşe adeta.

Tarihin nostaljik kokusunu üzerinde taşıyan Belgrad farklı kültürlerden izler taşımaya günümüzde de devam ediyor. Antik çağ, Ortaçağ, I. Dünya Savaşı dönemi ve tarihin daha pek çok önemli basamaklarına tanıklık eden Belgrad’ın, Kanuni Sultan Süleyman tarafından da seferlerde üs olarak kullanıldığı biliniyor.

Siz de bu tarih, kültür ve doğanın hayranlık uyandıran, bu cazibe başkentini gezmek, unutulmaz bir tatil tecrübesine imza atmak istiyorsanız, Belgrad turu ile hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Romantik nehir kıyısı yürüyüşleri ve büyüleyici tarihi yapılar

Belgrad, görkemli bir doğa harikası olarak nitelendirilen, verimli bir plato olmasının yanı sıra büyüleyici tarihi yapılarıyla da görenleri kendisine hayran bırakıyor. Bu nedenle, dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri haline gelen şehirde, özellikle bazı sokak ve mahallelerde hala tarihin o gizemli havasını soluyabilirsiniz. En çok bilinen mahalleler arasında yer alan Skadarlija; küçük dükkanları, Arnavut kaldırımlı sokakları, nostaljik sokak lambaları ve banklarıyla, sizleri çok eski zamanlara götürecek.

Tarihin bu kadar canlı kalması, Belgrad’ı ziyaret eden herkesi o zamanlara götürüyor ve tarih tüm ziyaretçilerde daha fazla merak uyandırmaya başlıyor. Dolayısıyla, daha fazla bilgi, daha fazla tarihi belge ve eser görmek isteyen ziyaretçiler, başkent Belgrad’da bulunan, eski Yugoslavya ve Sırbistan’ın en büyük müzesi olan Sırbistan Ulusal Müzesi’ne akın ediyorlar. Bu müze, aralarında dünyaca ünlü ressamlar Monet ve Picasso’nun resim ve çizimlerinin de yer aldığı, ilk çağlardan günümüze kalan yüz binlerce esere ev sahipliği yapıyor.

Güneydoğu Avrupa’da bir “Beyaz Şehir”: Belgrad

Bu tarihi dokunun, yeşil ve maviliklerle buluşması, Belgrad’ı tamamen romantik bir havaya büründürüyor. Her ne kadar romantizmin şehri olarak anılmasa da Belgrad, romantizmin doruklarda yaşanabileceği muhteşem manzaralara sahip. Tuna ve Sava nehirlerinin sarmaladığı ve verimli bir plato haline getirerek yeşile doyurduğu bu şehir, küçük adaları, herkesi bir araya getiren sportif faaliyetlerin gerçekleştiği aktivite alanlarıyla insanları birbirine kenetleyen bir şehir.

Siz de bu şehrin tadını doyasıya çıkarmak, nehir kıyısında, tarihi mahallelerde bu romantik şehri keşfetmek istiyorsanız, CoralTatil ayrıcalıklarıyla çıkabileceğiniz Belgrad turu alternatifini değerlendirebilirsiniz.