Fuarlara katılacaklara önemli tavsiye ve alternatifler

Fuarlar; ticareti geliştirmek amacıyla düzenlenen hemen hemen her endüstri dalını kapsayan pazarlama ve tanıtım faaliyetleri arasında yer alır. Alıcı, satıcı ve yatırımcıları senenin belli günlerinde periyodik olarak bir araya getiren bu aktivitelerin turizm açısından önemi de son derece büyük. Fuar turizmini; turizm operatörleri, ev sahibi kurumlar, fuar otelleri, ulaşım birimleri ve fuarın gerçekleştirildiği bölgedeki yerli halk tarafından sunulan hizmetlerin hepsi olarak tarif edebiliriz.

Hangi sektöre ait olursanız olun, o sektörle ilgili özel ya da karma fuarlarda alıcı, yatırımcı veya sadece izleyici olarak bulunmuş olabilirsiniz. Eğer bir fuara katıldıysanız fuarın tüm gün süren yorucu temposunu da mutlaka tecrübe etmişsinizdir. Bu temponun ardından akşam otele döndüğünüzde eviniz kadar rahat bir ortamda dinlenebilmek tüm katılımcıların ortak hayalidir.

Siz rahat olun, çünkü CoralTatil fuar turizmi ile ilgili bir rehber hazırladı. Bu rehberde fuar turizminin önemini ve size sağlayacağımız avantajlardan nasıl faydalanacağınızı öğrenecek ve fuarın avantajını kullanarak ufak bir tatil fırsatı da yakalayabileceksiniz.

 Dünya’da fuar otelciliği

Fuar otelciliği ve fuar otelleri bildiğimiz turistik otellerden biraz daha farklı kavramları barındırıyorlar. Fuarlara katılan kişilere fuar süresince konaklama, yeme içme, dinlenme ve satın alma gibi hizmetleri sunan bu tesisler, çoğunlukla fuar merkezlerinin etrafında yer alır ve konaklayanlara fuara ulaşım avantajı sağlarlar. Fuar otelleri bilinen otellerden farklı olarak daha fazla konferans ve toplantı salonunu da bünyelerinde barındırır. Artık beş yıldızlı tüm otellerin fuar potansiyeline hizmet verecek kapasitede olanak sağlaması, fuar turizminin gittikçe önem kazanmasından kaynaklanıyor.

Akdeniz bölgesinde bulunan bazı fuar otellerini incelemek için daha önce sizlerle paylaştığımız Mersin’deki şehir otelleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Fuarlarıyla ünlü ülke ve şehirler

Almanya bir fuar cenneti olarak adlandırılabilir. Berlin, Münih, Hannover ve Frankfurt neredeyse fuar dünyasının başkentleri olarak tanınırlar. Bu kentlerde medikal fuarlardan, otomotiv, inşaat, hobi, havacılık, turizm, kitap, elektronik, bilişim sektörlerinde birbirinden farklı yüzün üzerinde fuar düzenlenir.

Fransa da fuar bakımından aktif bir Avrupa kentidir. Özellikle moda ve tekstil endüstrisinin kalbi burada atar. Bu yüzden Fransa’da düzenlenen bu fuarlar desinatörler ve tüm tekstil sektörü için gündem belirleyen aktiviteler olarak tercih edilirler. Moda fuarlarının yanı sıra otomotiv ve ulaşım fuarları Fransa’nın favori etkinlikleri arasında yer alır.

Fuarlara katılacaklara önemli tavsiye ve alternatifler

Rusya, turizm fuarı düzenleyen bir ülke olarak Türkiye için ayrı bir öneme sahip. Özellikle Türkiye’ye gelen turist sayısında önemli bir yüzdeye sahip olan Rusya’da düzenlenen turizm ve tanıtım fuarlarına Kültür ve Turizm Bakanlığı da özen gösteriyor ve katılımları destekliyor. Türkiye yurt dışı sektörel fuarlar söz konusu olduğu zaman özellikle turizm ve tanıtım fuarlarına çok ağırlık veriyor. Bu yüzden turizm profesyonelleri turiste hizmet etmeden önce mutlaka turist olmayı da fuarları gezerek tecrübe etmiş oluyorlar. İşte bu noktada gerçekten turist olabilmenin ve işten biraz uzaklaşabilmenin bir yolu da var.

CoralTatil’in Avrupa Turları sayfamızı ziyarete ederek, katılacağınız fuarlara uygun zamanlar için çok farklı hem iş hem seyahat seçenekleri oluşturabilirsiniz. Fuarın yorgunluğunu hazır oradayken üzerinizden atabilirsiniz.

Türkiye’de fuar yoğunluğu

2014 yılında İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya Bursa, Konya, Adana, Samsun ve Diyarbakır’da sadece TÜYAP organizasyonu olarak 300’den fazla fuar düzenleniyor. Çeşitli sektörlerde düzenlenen bu projeler arasında oldukça yoğunluk yaşanan Kitap Fuarı gibi etkinlikler de var. Bu yoğunluk farklı bir turizm enerjisi ortaya çıkarıyor.

Çok yakında Antalya’da Growtech heyecanı var

Türk tarım sektörünün buluşma platformu Growtech Eurasıa; (Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı) bu yıl 3 ve 6 Aralık tarihleri arasında on dördüncü kez Antalya’da düzenlenecek. Bu fuara özel, indirimli ve fuar merkezine yakın oteller hakkında detaylı bilgi edinmek için 444 5 467 no’lu telefonu arayarak hizmet alabilirsiniz.

Bir fuar oteli mi arıyorsunuz?

Türkiye’de katılacağınız fuarlarda konaklama sorunu yaşamamak için CoralTatil’in Yurt içi Otel Rehberi’ni kullanarak fuar alanlarına yakın, avantajlı fiyat öneren tesisleri öğrenebilirsiniz.

Siz de bir fuar katılımcısı ya da belli bir sektöre ait bu tip fuar aktiviteleri takip eden bir profesyonelseniz CoralTatil’in sunduğu avantajlardan siz de faydalanabilirsiniz. CoralTatil.com üzerinden katılmayı düşündüğünüz fuarın bulunduğu şehrin en iyi otellerinden en uygun koşullarda rezervasyonunuzu hemen yaptırabilirsiniz…