Fas’tan mistik bir dünyaya açılan kapılar

Kuzey Afrika’nın büyüleyici ülkesi Fas, yurt dışı tur alternatifler içinde en çok merak edilen yerlerden biri. Bu elbette, büyük ölçüde filmlerde görülen, kitaplarda okunan ve hakkında gizem uyandıran pek çok bilgiden de kaynaklanıyor. Şehirlerinin de ayrı ayrı kendi içinde hikayelerinin olması, edebiyat ve tarihi belgelerde sık sık adının geçmesi, Fas’ın bir hayal ülkesi izlenimi vermesine yetiyor. Bu nedenle Fas turları, internet üzerinden en çok araştırılan turlar arasında yer alıyor. Fas belki de anlatılanlardan çok daha fazlası olduğu için tekrar tekrar ziyaret edilmek isteniyor.

Bu gizemli ülkenin özelliklerinden kısaca bahsetmek gerekirse Fas, Afrika’da bulunduğu halde Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülke olarak tanınır. İslam Konferansı Örgütü, Arap Mağrip Birliği gibi üyelikleriyle bu ülke, Araplar’a yakınlığıyla bilinir. Eski Fransız sömürgesi olması nedeniyle Fas’ta, Fransızca özellikle devlet dairelerinde yaygın olarak kullanılır.

Siz de bu farklı ve sırlarla dolu ülkeye gitmek ve bu kültürü yakından tanımak istiyorsanız, işte size Fas turları

Büyük aşkın diğer ismi Kazablanka

İlk gösterimi 1942 yılında yapılan, Ingrid Bergman ve Humphrey Bogart’ın unutulmaz oyunculuklarıyla hafızalara kazınarak, 2002 yılında tüm zamanların en iyi aşk filmi seçilen Kazablanka, Fas’ın en büyük şehri olmasının yanı sıra elbette bu filmle de biliniyor. Ancak, sinemaseverlerin bu keşfinin ardından, Kazablanka’nın aslında ne kadar muhteşem bir yer olduğu da herkes tarafından bilinmeye başlandı. Yalnızca filmin büyüsüne kapılıp giden tatilciler, buradan bambaşka duygularla döndüler. Geleneksel Fas mimarisinin ihtişamı, düzenli şehir planı ve sokaklarıyla, Kazablanka dünyanın en çok bilinen yerlerinden çok daha ayrıcalıklı bir şehir olduğunu ziyaretçilerine kanıtlıyor.

Fransız mimar Michel Pinseau tarafından tasarlanan ve dünyanın en büyük yedinci camisi olan II. Hasan Camii Fas’ta en çok ziyaret edilen yerler arasında. Bu görkemli yapı, denizin doldurulması ile kurulan bir bölgenin üzerinde bulunuyor. Avlusunda aynı anda 80 bin, içinde ise 25 bin kişinin namaz kılmasına imkan veren II. Hasan Camii, 210 metre uzunluğunda, dünyanın en uzun minaresine sahip camisi olarak biliniyor.

Fas’tan mistik bir dünyaya açılan kapılar

Falcılar, müzisyenler ve akrobatlarla tam bir masal şehri: Marakeş

Marakeş, geniş ve geleneksel pazar kültürüne sahip bir Fas şehri. Bu anlamda dünyadaki en faal alanlardan biri olarak değerlendirilen “Djemma El Fna” adlı Marakeş pazar alanı, telaşlı insanları ve geniş yiyecek alanlarıyla adeta bir açıkhava restoranı olarak faaliyet gösteriyor.

Tur kapsamında izleyebileceğiniz Chez Ali gece kulübünün şovları ise Marakeş’in gecelerini Binbir Gece Masalları’na çeviriyor. Fas çadırları altında yiyeceğiniz yemeklere, müzisyenler, akrobatlar ve falcılarla dolu bir ortam eşlik ediyor. Fas’a gelerek masal kitaplarından bir sayfanın gerçeğe dönüşmesine siz de şahit olabilirsiniz.

Fas’tan mistik bir dünyaya açılan kapılar

 

Peki bu büyüleyici şehri, adeta bir doğa harikası olarak eteklerinde saklayan yüce Atlas Dağları’nda bir gezintiye ne dersiniz?  Bitki örtüsü ve şifalı havasıyla kendinizi her zamankinden çok daha dinç hissedebileceğiniz Atlas Dağları’ndaki gezintide, çocuk sahibi olamayan kadınların yüzyıllardır ziyaret ettikleri Moulay Brahim köyü başta olmak üzere, Taddart ve Tifruin köylerini de görebilirsiniz.

CoralTatil ile Fas turları seçeneğine dair daha fazla bilgi alıp, bu büyüleyici ülkeyi siz de yeniden keşfedebilirsiniz. Tura ait uygun ödeme imkanları ve rezervasyon fırsatlarını kaçırmayın.