Çocuklu seyahat etmeyi daha keyifli hale getirecek ipuçları

Seyahat tutkusu her yaşta, sevdikleriniz yanınızda olduğu sürece bir başka güzel. İlk gençlik yıllarınızda ailenizle birlikte gittiğiniz, neşeli tatilleri düşünün. Şimdi artık bir yetişkin olarak, çocuklarınızın da aynı tatil deneyimlerini yaşamalarını, onların da aileleriyle birlikte çıktıkları tatillerle ilgili unutulmaz anıları olmasını istiyorsanız, ilk fırsatta tatil planlarınızı yapmaya başlayın. Elbette, çocuklu seyahat etmek için pek çok detayı göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Ancak, bu gözünüzü korkutmasın. Bazı ipuçlarını takip ederek, çocuklu seyahat etmeyi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Eğer çocuğunuzun da sizin gibi tam bir gezgin olmasını, dünyayı dolaşmasını ve keşfetmesini istiyorsanız, seyahat etmeyi ona sevdirmenizde fayda var. Ne kadar çok yer görür ve oralar hakkında bilgi edinirse, ufkunun o kadar genişleyeceğini unutmayın. Her yaştan çocuk için alternatif yöntemler izleyerek, çocuğunuza seyahat etmeyi sevdirmeniz mümkün. Gelin birlikte geçireceğiniz muhteşem bir tatil için ilk adımları atalım ve seyahatiniz boyunca çocuğunuz için seyahati eğlenceli hale getirebilecek ipuçlarına bir göz atalım…

Tatil için hayaller kurmasını sağlayın

Tatile çıkmadan bir süre önce, gideceğiniz destinasyonla ilgili çocuğunuza bilgiler vererek, orada nelerle karşılaşacağını, yapabileceği aktiviteleri anlatarak, onun hayaller kurmasını sağlayın. Böylece, zihnini seyahat için hazırlamasına yardımcı olursunuz. Bu da seyahatiniz boyunca endişe etmesini önleyecektir. Eğer, çocuğunuz okul çağındaysa, gideceğiniz destinasyon hakkında kendisinin bilgi toplamasını da isteyebilirsiniz. Seyahatinizin başında bir sorumluluk alması ve size rehberlik edeceğini düşünmesi, bu tatilin onun açısından ayrı bir yeri olmasına da aracı olacak.

Çocuklu seyahat etmeyi daha keyifli hale getirecek ipuçları

Seyahati müzikle tatlandırın

Bazı şarkılar bize gittiğimiz bir yaz tatilini, yazlık mekanlarda tanıştığımız eski bir dostu ya da sahilde arkadaş grubuyla birlikte yapılan muhabbetleri hatırlatır. Şarkılar da tıpkı kokular gibi hafızayı harekete geçirir. Siz de çocuğunuzla çıktığınız yolculuğu daha keyifli hale getirmek için şarkı söyleyebilir ya da dinleyebilirsiniz. Böylece yolculuğunuza anılar dahil etmeye başlar hem de çocuğunuzun şarkılarla oyalanmasını sağlayabilirsiniz. Müzik ne de olsa her şeyin ilacı.

Tatilinizi fotoğraflarla ölümsüzleştirin

Birlikte çıkılan ilk tatiller fotoğrafsız olur mu hiç? Elbette çocuğunuzun tatil boyunca pek çok fotoğrafını çekeceksiniz. Ancak, çocuğunuzu da bu keyifli uğraştan mahrum etmeyin. Ona da küçük bir fotoğraf makinesi alabilir, tatil boyunca kendi albümünü oluşturacak fotoğrafları çekmesini isteyebilirsiniz. Böylece küçük yaşlardan itibaren fotoğraf çekmeye karşı yatkınlığını oluşturabilir, hobi edinmesi için onu yönlendirebilirsiniz. Ayrıca, yol boyu fotoğraf çekmekle uğraşması, yol boyu çocuğunuzun sıkılmasına da engel olacaktır. Böylece huzursuzlanmasına karşın bir önlem olarak da fotoğraf çekmeye teşvik etmenizde fayda var.