Çocuklu seyahat eden aileler için hayatı kolaylaştıracak 8 öneri

Çocuklu ailelerin, tatile gitmeleri zaman zaman stres nedeni olabilir. Çocuğunuzun yolculukta veya tatildeyken huzursuz olması isteyeceğiniz en son şey. Çocuğunuzun mutsuzluğu aynı zamanda sizin ve beraberinizde seyahat edenlerin de hayatını çok zorlaştırabilir.

Aslında çocuğunuzu seyahat sırasında memnun etmek, onun da bu seyahatten keyif almasını sağlamak düşünüldüğü kadar zor değil. Böyle durumlarda, onun da seyahat boyunca keyfini yerine getirebilecek bazı noktalara dikkat etmek iyi bir çözüm olabilir.

İşte çocuklu seyahat eden aileler için bazı ipuçları…

1. Ulaşım için tren veya gemi gibi, çocuğunuzun gündelik yaşam temposunda çok sık karşılaşmadığı ve sık sık seyahat etme fırsatı bulamayacağı vasıtaları tercih etmeniz, onun ilgisini çekebilir; böylece yolculuk boyunca huzursuz olma ihtimali azalabilir.

Çocuklu seyahat eden aileler için hayatı kolaylaştıracak 8 öneri

2. Havalimanı, otobüs terminali, tren garı gibi kalabalık alanlara girmeden önce, çocuğunuzun yerini size bildiren (child locator) aksesuarları edinmek iyi bir fikir olabilir. Bu cihazlar, kalabalık alanlarda çocuğunuzu gözden kaçırdığınız anlarda onu kolayca bulmanıza yarayan GPS’li cihazlar olarak, size yardımcı olabilir. Özellikle kalabalık seyahatlerde, bu araçlar sayesinde çocuğunuzu kaybetme endişenizden de kurtulabilirsiniz.

3. Çocuğunuz, henüz emekleme çağında bir bebekse, seyahat sırasında yüzü size dönük şekilde kucağınıza oturtarak onu oyalamaya çalışmanız, ağlama ve çığlıklar olarak size geri dönebilir. Bu aslında sizi de huzursuz edecek bir oturma şeklidir. Bu oturma şeklinin seyahat edilen yönün tersine doğru oturması, çocuğunuzun midesini bulandırabilir ve onun huzursuzlanmasına neden olabilir. Çocuğunuzun etrafı seyredebileceği şekilde seyahat yönüne doğru oturmasını sağlayarak bu problemi çözebilirsiniz.

4. Araba yolculuklarında, çocuğunuza boyama kitabı veya yap-boz gibi yolculuk sırasında başını aşağı doğru eğik tutmasına neden olacak şeyler vermek midesinin bulanmasına neden olabilir. Bunlar yerine mümkün olduğu kadar sözlü oyunları deneyin. Örneğin etrafta gördüğü şeylerden bazılarını ve renklerini sorun; şarkı söylemeyi teklif edin; onun size bildiği bir hikayeyi anlatmasını isteyin. Gittiğiniz yerde neler yapmak istediğini, bunlardan hangilerine müsaade edebileceğinizi konuşun.

5. Uçak yolculuklarında çocuğun huzursuz olmasına neden olabilecek bir diğer şey de uçaktaki basıncın çocuğunuzun kulağında yaratabileceği rahatsızlık. Eğer bir bebekle seyahat ediyorsanız, uçağın kalkış ve iniş anlarında onu emzirmek veya biberon ile beslemek bu konuda sorunu ortadan kaldırabilir. Büyük çocuklar için de bir şeyler içmek veya sakız çiğnemek işe yarayabilir.

Kulaktaki basıncı rahatlatmak için esnemek de iyi bir fikir olabilir ama çocuğunuzun uykusu yoksa bu konuda biraz yardıma ihtiyacı olabilir. Bildiğiniz gibi esnemek bulaşıcıdır. Eğer siz karşısında esnemeye başlarsanız çocuğunuzda esnemeye başlayacak ve kulaklarındaki basıncı azaltabilecektir.

Çocuklu seyahat eden aileler için hayatı kolaylaştıracak 8 öneri

6. Hem yoldayken, hem de vardığınızda çocuğunuza onun ilgisini çekecek sorumluluklar vermek de sıkılmasını ve bundan dolayı sorun çıkartmasını önleyecektir. Örneğin çocuğunuzun boynuna bir fotoğraf makinesi asıp sizin için fotoğraflar çekmesini istemek bir yandan çocuğunuzu meşgul tutarken, diğer yandan benzersiz hatıralar elde etmenizi sağlayabilir.

7. Evdeyken uyguladığınız bazı kuralları tatilde ve yolda biraz esnetmek iyi bir fikir olabilir. Kumlara bulanması, çimlere uzanması ya da gönlünce karlarda yuvarlanması gibi eve döndüğünde kolay kolay yaşayamayacağı tecrübeleri yaşamasına izin verin. Bunlar bir sonraki yolculuk öncesinde çocuğunuzun heyecan duymasını sağlarken, huzursuzlanmasını da engelleyecektir.

8. Çocuğunuzdan, sizin için bir gezi rehberi oluşturmasını isteyebilirsiniz. Seyahatiniz boyunca bulunacağınız yerlerde, gezdiğiniz mekanlarda oturduğunuz zaman, etrafta koşmasındansa, sizin için neler yaptığınızı raporlamasını, derlemesini, aksi halde tüm bunları unutabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Sorumluluk alması, hem özgüvenini arttırır, hem de faydalı olduğunu hissetmesini sağlar.